Zakupy online. Jak zmierzyć pas?

|

Kupowanie ubrań online dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Być może i Ty zastanawiasz się, czy upatrzone spodnie lub inny produkt będą na Ciebie pasować? Nie ma się czego obawiać! Wystarczy dobrze sprawdzić swoje wymiary. Zobacz więc, jak zmierzyć pas oraz inne parametry, aby mieć pewność, że wybrane ubranie będzie leżało jak ulał.

Znasz swój rozmiar? To może nie wystarczyć!

Jednym z częstych błędów, które popełnia się przy kupowaniu ubrań online, jest bazowanie na rozmiarze, który „nosi się od zawsze”. Nie w każdym przypadku jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Pomyśl tylko: jak często zdarzyło Ci się, że podczas przymierzania ubrania w sklepie stacjonarnym rozmiar, który „zwykle pasuje”, okazywał się zbyt mały lub zbyt duży?

Wcale nie musiało to oznaczać, że nagle udało Ci się schudnąć lub przytyć. Przyczyna najczęściej jest zupełnie inna – marki na różne sposoby interpretują standardową „rozmiarówkę”. Stąd też bywa, że rozmiar 36 w jednym sklepie nie jest równy temu samemu w innym.

Jest jeszcze kwestia rozciągliwości materiału, a także kroju ubrania. Przykładowo męskie spodnie chinosy powinny być nieco luźniejsze w górnej części, bo taki jest ich krój. Dlatego oceniając dopasowanie rozmiaru, trzeba wziąć pod uwagę ich specyficzny sposób układania się w pasie.

To właśnie powody, dla których warto wiedzieć, jak mierzyć pas czy długość nogawki, a także, jak kierować się tabelą rozmiarów, która znajduje się w każdym dobrym sklepie internetowym. Kiedy porównasz podane w niej wymiary z faktycznymi obwodami swojego ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakupione ubrania będą pasowały lepiej niż kiedykolwiek.

Jak mierzyć pas?

Kiedy zerkniesz na tabelę rozmiarów przy dowolnym ubraniu z kolekcji OCHNIK, szybko dostrzeżesz, że w bardzo precyzyjny sposób podajemy kluczowe parametry naszych produktów. Dzięki temu możesz z łatwością dopasować rozmiar do swojego ciała. Weźmy pod uwagę wspomniane już wcześniej spodnie męskie. W ich przypadku podawane są:

 • obwód talii, czyli pasa,

 • obwód bioder,

 • obwód uda,

 • obwód kolana,

 • zewnętrzna długość nogawki.

Najistotniejsze są zazwyczaj dwa pierwsze parametry, chociaż jeśli jesteś bardzo wysoką bądź niską osobą, warto też zwrócić baczną uwagę na długość nogawek. Te zbyt długie można skrócić, jednak, gdy sytuacja jest odwrotna, może to być problem – choć trzeba wspomnieć, że obecnie spodnie powyżej kostki są nadal w modzie.

A jak mierzyć talię u mężczyzn? Oto najważniejsze wskazówki, które pozwolą dokładnie mierzyć pas w spodniach (i nie tylko w nich):

 • Obwód pasa zmierz bez ubrania – nawet cienki podkoszulek może dodać kilka milimetrów.

 • Stań przed lustrem i przyjrzyj się uważnie swojemu ciału. Talia czy pas to najwęższe miejsce tułowia, znajdujące się mniej więcej w okolicach pępka.

 • Weź do ręki metr krawiecki i opleć nim swoją talię. Upewnij się, że taśma układa się równo, a po drodze się nie przekręciła.

 • Nie wciągaj nadmiernie brzucha ani go też nie wypinaj – pozostań w neutralnej pozycji.

 • Odczytaj wynik – to właśnie Twój obwód w pasie.

Męskie chinosy OCHNIK – te spodnie powinny Ci dać trochę „luzu”. Nie mogą być zbyt obcisłe, ale powinny być dopasowane w pasie.

Kiedy już wiesz, jak mierzyć talię u mężczyzn, możesz wykonać podobne kroki w celu zmierzenia obwodu bioder. Jedyna różnica jest taka, że metr krawiecki powinien Cię opleść w najszerszym punkcie bioder. Podobna zasada dotyczy też obwodu ud czy kolan. Gdy zaś chodzi o zewnętrzną długość nogawki, jest ona mierzona od najszerszego punktu bioder w dół. Nogawka powinna sięgać mniej więcej do połowy kostki.

Pas zmierzony, a wynik wyszedł „pomiędzy”? Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji

To dylemat, który zdarza się dość często, choć wcale nie jest tak problematyczny, jak może się wydawać. Załóżmy, że po zmierzeniu obwodu pasa wyszło, że masz w nim 93 cm. Tymczasem w tabeli rozmiarów widzisz, że dla rozmiaru 33 pas wynosi 91,4 cm, a dla 34 – 93,8 cm. Czy w takiej sytuacji wybrać większy, czy mniejszy rozmiar? Najlepiej nieco większy. Pamiętaj, że:

 • podane wymiary mogą odbiegać od rzeczywistych o ok. +/- 2 cm,

 • materiał może mieć różną elastyczność.

Modne spodnie damskie mom jeans OCHNIK – powinny być luźne na biodrach i w udach.

Poza tym do spodni bardzo często nosi się pasek, więc w razie potrzeby poradzi on sobie z lekko za dużym rozmiarem. Dodatkowo, w razie wątpliwości, możesz też zmierzyć ulubioną parę spodni, które masz już w swojej kolekcji i zobaczyć, jaką one mają wielkość. To da Ci punkt odniesienia, który pozwoli podjąć słuszną decyzję.

Powyższe zasady obowiązują nie tylko w przypadku męskiej garderoby. Podobnie pas powinny mierzyć panie, które chcą np. kupić spodnie damskie lub szorty. A jeśli nadal nie masz pewności, czy dokonujesz trafnego wyboru co do rozmiaru, skontaktuj się z doradcą OCHNIK – podpowiemy, jaka decyzja będzie najsłuszniejsza..

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL