Bagaż podręczny. Zobacz, co musisz o nim wiedzieć!

|

Wybierasz się w krótką podróż samolotem? Jeśli tak, pamiętaj, że możesz uniknąć dodatkowych opłat za bagaż rejestrowany i mieć swoją walizkę czy plecak zawsze pod ręką. Oczywiście pod warunkiem, że Twój bagaż podręczny spełni wymogi linii lotniczych. Jaka torba do samolotu sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Bagaż podręczny – dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?

Bagaż podręczny przyda Ci się w samolocie, bez względu na to, na jak długo i dokąd będziesz lecieć. Nawet na krótkiej trasie możesz potrzebować miejsca do przechowania książek, przekąsek, słuchawek czy potrzebnych Ci leków. To jednak nie wszystko. Jeżeli wyruszasz w drogę na nie dłużej niż tydzień, możesz spróbować zmieścić cały swój „dobytek” do bagażu podręcznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • zaoszczędzisz czas – nie będzie go trzeba poświęcać na nadawanie dodatkowej walizki, jak również na oczekiwanie na jej odbiór po przylocie na miejsce,

  • zaoszczędzisz pieniądze – w większości linii lotniczych bagaż rejestrowany nie jest wliczany w cenę biletu, dlatego konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty,

  • zwiększysz bezpieczeństwo przewożonych rzeczy – zawsze będziesz je mieć na oku.

Chcesz skorzystać z tej opcji? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że gdy chodzi o bagaż podręczny do samolotu, wymiary toreb są podawane odrębnie przez każdą linię lotniczą.

Torba podręczna do samolotu: wymiary a wymogi linii lotniczych

Podstawowa zasada, jaką kierują się linie lotnicze, ustalając maksymalne wymiary bagażu podręcznego, jest prosta: Twój bagaż podręczny – plecak, torba czy mała walizka – musi się zmieścić do luku nad siedzeniami. Jednak trzeba wiedzieć, że z biegiem lat przewoźnicy są coraz restrykcyjni wobec zabieranych na pokład toreb i walizek. Dlatego wielu z nich wprowadziło mniejsze dopuszczalne wymiary bagażu lub dodatkową opłatę za standardowej wielkości walizkę kabinową.

Trzeba przy tym pamiętać, że każda linia lotnicza samodzielnie ustawia dopuszczalne wymiary torby do samolotu czy liczbę bagaży, które na pokład może zabrać pasażer. Dlatego dopasowując wymiary walizki kabinowej, należy kierować się wytycznymi przewoźnika, z którym wyrusza się w podróż. Dla ułatwienia w sklepie OCHNIK podzieliliśmy bagaże podręczne zgodnie z wymogami poszczególnych linii lotniczych.

Sprawdź torby odpowiednie jako bagaż podręczny u najpopularniejszych przewoźników:

Co stanie się, jeśli wymiary walizki na bagaż podręczny do samolotu przekroczą limit?

Zastanawiasz się, co stanie się, jeśli Twoja walizka, torba podróżna czy też plecak jako bagaż podręczny będzie większa niż dopuszcza to linia lotnicza? Jeżeli różnice będą bardzo niewielkie, może się zdarzyć, że zostaniesz z nią przepuszczony bez problemu. Jednak w większości przypadków albo zostanie naliczona opłata za nadbagaż (przy przekroczeniu wagi torby), albo zostanie ona nadana jako bagaż rejestrowany, co także będzie się wiązało z dodatkowym kosztem. Warto więc dobrze sprawdzić, jakie wymiary walizek kabinowych są akceptowane, aby uniknąć dodatkowych komplikacji już na lotnisku.

Na jak dużo bagażu wystarczą standardowe wymiary walizki do samolotu?

Jeśli jeszcze nigdy nie zdarzyło Ci się spróbować podróżować tylko z walizką kabinową, możesz myśleć, że taki bagaż mieści bardzo mało rzeczy. Jednak w rzeczywistości, jeśli tylko umiejętnie wykorzystasz dostępną przestrzeń, możesz spokojnie zapakować się na kilkudniowy, a nawet tygodniowy wypad. Minimaliści poradzą sobie z bagażem podręcznym nawet podczas dwutygodniowych wyjazdów!

Typowa „kabinówka” spokojnie pomieści np.:

  • kilka zestawów ubrań, zwłaszcza jeśli umieścisz je w zapinanych na zamek błyskawicznych torbach, które pozwolą lekko „skompresować” odzież,

  • dodatkową parę butów + klapki,

  • średniej wielkości kosmetyczkę (pamiętaj, że z uwagi na kontrolę bezpieczeństwa musisz zabrać miniaturki kosmetyków – wielkość pojedynczej buteleczki nie może przekroczyć 100 ml!),

  • kostium kąpielowy, piżamę i bieliznę.

Około 19-calowa mała walizka spokojnie pozwoli zapakować się na krótki wyjazd – zwłaszcza jeśli jesteś minimalistą.

Jeżeli wybierasz się na wakacje do egzotycznego kraju, tyle może w zupełności Ci wystarczy – większość czasu i tak będziesz spędzać w kostiumie kąpielowym na basenie czy na plaży.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego bagażu podręcznego? Pomoc uzyskasz od doradców OCHNIK.

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL