Bagaż rejestrowany - co musisz o nim wiedzieć?

|

Wybierasz się w podróż samolotem? Zanim zaczniesz – dosłownie i w przenośni – bujać w obłokach, przygotuj się do lotu. Najważniejsza sprawa to oczywiście spakowanie się! Czy to długie, egzotyczne wakacje, czy też krótki city break – zadbaj o to, by mieć ze sobą wszystko, czego potrzebujesz. Walizka kabinowa może być jednak za mała – bagaż rejestrowany „przyjmie” zdecydowanie więcej. Zobacz, co można przewozić w bagażu rejestrowanym i jak go przygotować.

Co to jest bagaż rejestrowany?

Bagaż rejestrowany to ten, który nadajesz przy okienku odpraw na lotnisku. Nie trafia on z Tobą na pokład, a bezpośrednio do luku bagażowego. Po przylocie znajdziesz go na taśmie na odpowiednim stanowisku na lotnisku i stamtąd zabierzesz dalej.

Takie rozwiązanie to duże udogodnienie dla podróżujących samolotem, ponieważ:

 • bagaż rejestrowany może pomieścić znacznie więcej niż torba podróżna – limity wagowe oraz rozmiarowe dla bagażu rejestrowanego są mniej restrykcyjne niż w przypadku walizek kabinowych. Dlatego spokojnie możesz do niego zapakować więcej ubrań czy wszystkie potrzebne akcesoria;

 • nie musisz przejmować się pojemnością kosmetyków w bagażu rejestrowanym – tu nie ma ograniczeń w kwestii przewożonych płynów;

 • nie musisz ciągnąć ze sobą ciężkiej torby po płycie lotniska – pracownicy zatroszczą się o nią za Ciebie, a Ty możesz swobodnie przejść się po sklepach wolnocłowych lub po prostu bez obciążenia czekać na boarding.

Kiedy warto zabrać bagaż rejestrowany?

Pytanie o to, czy warto zabrać bagaż rejestrowany, pojawia się zwłaszcza przy krótszych podróżach oraz tych, odbywanych tanimi liniami lotniczymi. Bardzo często zdarza się, że za nadanie torby czy walizki pobierana jest dodatkowa opłata, a w cenie biletu jest tylko bagaż podręczny. Jeśli nie musisz zabierać w podróż większej ilości rzeczy, lepiej poprzestać na pojemnej i funkcjonalnej walizce kabinowej.

Z drugiej strony, nadanie bagażu rejestrowanego jest dobrym rozwiązaniem, gdy:

 • w podróż wyruszasz w towarzystwie, zwłaszcza wspólnie z ukochaną osobą i dziećmi,

 • planujesz dłuższy wyjazd,

 • chcesz lub musisz zabrać ze sobą dużo akcesoriów,

 • przewozisz rzeczy, których nie można umieścić w bagażu podręcznym z uwagi na kontrolę bezpieczeństwa.

Nawet jeśli pojawi się dodatkowy koszt, możesz go podzielić z innymi uczestnikami. Poza tym komfort podczas wyjazdów, który zapewnia duża walizka jest nie do przecenienia.

Mała walizka, choć przydatna, może nie wystarczyć w dłuższej podróży

Bagaż rejestrowany – wymiary mają znaczenie

Większość dostępnych w sklepach walizek spełnia wymogi linii lotniczych. Warto jednak „dmuchać na zimne” i przed odlotem doczytać na bilecie lub na stronie przewoźnika, jakie są wytyczne podczas Twojego rejsu.

Najczęściej ograniczenia są związane z wagą przewożonych rzeczy – na każdego pasażera przysługuje określony limit. Może to być np. 15 lub 20 kg. Niektóre linie pozwalają „podzielić się limitem” z osobami, z którymi podróżujesz. To oznacza, że jeśli dopuszczalna waga bagażu na jednego pasażera wynosi 20 kg, a Ty podróżujesz z dwiema osobami, łącznie możecie nadać 60 kg. Ich rozłożenie pomiędzy np. małą, dużą a średnią walizką nie ma znaczenia. Dlatego na lot dobrze sprawdzają się komplety bagażu. Do mniejszych walizek można włożyć np. buty, stroje kąpielowe i kosmetyki, a do większych – ubrania i inne akcesoria.

Kolorowy komplet walizek OCHNIK nie umknie Twojej uwadze na taśmie bagażowej po wylądowaniu.

Jak zmierzyć bagaż rejestrowany , jeśli masz wątpliwości co do spełniania wymogów linii lotniczych? Przede wszystkim pamiętaj, że liczą się całkowite wymiary – to znaczy, że trzeba w nie wliczyć również kółka czy rączkę (po złożeniu jej). Pod uwagę należy wziąć długość, szerokość i wysokość walizki. Następnie należy sprawdzić wagę i wymiary z informacjami na stronie przewoźnika.

Bagaż rejestrowany – co można zabrać?

Restrykcji dotyczących zawartości bagażu rejestrowanego jest znacznie mniej niż w przypadku podręcznego. Mogą tam więc trafić np.:

 • „ostre przedmioty” – np. sztućce, scyzoryki, szpikulce do lodu, korkociągi, nożyczki, brzytwa do tradycyjnego golenia etc.,

 • wszelkiego rodzaju kosmetyki – w bagażu rejestrowanym możesz je przewieźć niezależnie od pojemności czy typu,

 • żywność i napoje – płyny w bagażu rejestrowanym nie są odrzucane, jeśli np. zawierają alkohol czy mają powyżej 100 ml. Warto je jednak prawidłowo zabezpieczyć, np. przed stłuczeniem,

 • sprzęt sportowy – np. kijki do nordic walking, łyżwy, płetwy, wędki, strzałki czy rzutki,

 • narzędzia – np. śrubokręty, szczypce, młotki, linki stalowe itp.,

 • broń – pod warunkiem zgłoszenia tego faktu przy odprawie oraz posiadania pozwolenia, jeśli jest wymagane,

 • artykuły medyczne – leki w bagażu rejestrowanym możesz przewozić bez konieczności zgłaszania tego faktu.

Nie można za to przewozić m.in.: butli gazowych, substancji chemicznych i toksycznych, a także wybuchowych i łatwopalnych, baterii litowo-jonowych (oznacza to, że np. laptopa czy smartfona, także aby zapobiec ich uszkodzeniu, lepiej przewieźć w bagażu podręcznym)..

Uwaga! Przy pakowaniu się na wyjazd za granicę sprawdź, czy w kraju, do którego wyruszasz, nie obowiązują dodatkowe obostrzenia – zwłaszcza związane z wywożeniem przedmiotów. Przykładowo, z Egiptu nie można wywozić muszli, koralowców ani innych „pamiątek” z morza, a na terenie Unii Europejskiej zabronione jest wwożenie np. popularnych w krajach azjatyckich „nalewek z kobrą” czy butów ze skóry krokodyla.

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL