Wybierasz się w podróż samolotem? Zanim zaczniesz – dosłownie i w przenośni – bujać w obłokach, przygotuj się do lotu. Najważniejsza sprawa to oczywiście spakowanie się! Czy to długie, egzotyczne wakacje czy też krótki city break – zadbaj o to, by mieć ze sobą wszystko, czego potrzebujesz. Walizka kabinowa może być jednak za mała – bagaż rejestrowany „przyjmie” zdecydowanie więcej. Zobacz, co można przewozić w bagażu rejestrowanym i jak go przygotować.
Co to jest bagaż rejestrowany?
Bagaż rejestrowany to ten, który nadajesz przy okienku odpraw na lotnisku. Nie trafia on z Tobą na pokład, a bezpośrednio do luku bagażowego. Po przylocie znajdziesz go na taśmie na odpowiednim stanowisku na lotnisku i stamtąd zabierzesz dalej.
Takie rozwiązanie to duże udogodnienie dla podróżujących samolotem, ponieważ:
bagaż rejestrowany może pomieścić znacznie więcej niż torba podróżna – limity wagowe oraz rozmiarowe dla bagażu rejestrowanego są mniej restrykcyjne niż w przypadku walizek kabinowych. Dlatego spokojnie możesz do niego zapakować więcej ubrań czy wszystkie potrzebne akcesoria;
nie musisz przejmować się pojemnością kosmetyków w bagażu rejestrowanym – tu nie ma ograniczeń w kwestii przewożonych płynów;
nie musisz ciągnąć ze sobą ciężkiej torby po płycie lotniska – pracownicy zatroszczą się o nią za Ciebie, a Ty możesz swobodnie przejść się po sklepach wolnocłowych lub po prostu bez obciążenia czekać na boarding.
Większość dostępnych w sklepach walizek spełnia wymogi linii lotniczych. Warto jednak „dmuchać na zimne” i przed odlotem doczytać na bilecie lub na stronie przewoźnika, jakie są wytyczne podczas Twojego rejsu.
Wymiary i waga bagażu rejestrowanego – ograniczenia linii lotniczych
Najczęściej ograniczenia dotyczące przewożenia bagażu rejestrowanego są związane z wagą – na każdego pasażera przysługuje określony limit. Może to być np. 15 lub 20 kg. Niektóre linie pozwalają „podzielić się limitem” z osobami, z którymi podróżujesz. Oznacza to, że jeśli dopuszczalna waga bagażu na jednego pasażera wynosi 20 kg, a Ty podróżujesz z dwiema osobami, łącznie możecie nadać 60 kg. Ich rozłożenie pomiędzy np. małą, dużą a średnią walizkę nie ma znaczenia. Dlatego w tej sytuacji dobrze sprawdzają się komplety bagażu. Do mniejszych walizek można włożyć np. buty, stroje kąpielowe i kosmetyki, a do większych – ubrania i inne akcesoria.
Wyjątkiem są kraje Ameryki Północnej, w których obowiązuje system sztukowo-wagowy. Pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu, którego waga nie przekracza 23 kg, a suma wysokości, szerokości i głębokości to maksymalnie 158 cm.
Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych linii lotniczych? Sprawdzamy!
Ryanair
Podróżując z Ryanair, możesz wykupić do trzech sztuk bagażu rejestrowanego (walizki, torby etc.), przy czym żadna z nich nie może ważyć więcej niż 20 kg.
Wizz Air
Wizz Air umożliwia zabranie aż sześciu rejestrowanych bagaży, których waga może wahać się między 10 a 32 kg. Dodatkowo ta linia lotnicza określa maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego: 149 × 119 × 171 cm.
easyJet
easyJet pozwala na wybranie jednej z dwóch opcji:
bagaż rejestrowany do 15 kg;
bagaż rejestrowany do 23 kg.
Jeśli wiesz, że nie będziesz zabierać zbyt wielu rzeczy, bardziej opłacalny jest zakup bagażu o mniejszej wadze, ponieważ opłata będzie wtedy znacznie niższa.
LOT
Jeśli rezerwujesz lot krajowy, możesz zakupić jeden bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg. W przypadku lotów międzynarodowych (po Europie i na Bliski Wschód), walizka może ważyć 23 kg (bilet w klasie ekonomicznej) lub 32 kg (bilet w klasie biznesowej).
Jak mierzyć bagaż rejestrowany?
Jak zmierzyć bagaż rejestrowany, jeśli masz wątpliwości, czy spełni wymogi linii lotniczych? Przede wszystkim pamiętaj, że liczą się całkowite wymiary – to znaczy, że trzeba w nie wliczyć również kółka czy rączkę (po jej złożeniu). Pod uwagę należy wziąć długość, szerokość i wysokość walizki, sumując wszystkie te wartości. Następnie należy sprawdzić wagę i wymiary z informacjami na stronie przewoźnika.
A jak zważyć bagaż rejestrowany przed drogą powrotną? To, co się sprawdza, to dodatkowe akcesoria podróżne, takie jak przenośna waga do bagażu. Jest niewielka, bez problemu zmieści się w walizce, a umożliwi Ci weryfikację wagi bagażu w każdej chwili. Dzięki temu nie musisz martwić się o limity, gdy chcesz przywieźć ze sobą pamiątki z wakacji, a w miejscu noclegowym nie ma standardowej wagi.
O tym warto wiedzieć przed podróżą z bagażem rejestrowanym
Jeśli po raz pierwszy wyjeżdżasz na dłużej i zabierasz ze sobą bagaż rejestrowany, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Aby ułatwić Ci podróżowanie samolotem, zebraliśmy najważniejsze informacje.
Ile kosztuje bagaż rejestrowany?
W przypadku większości linii lotniczych nadanie bagażu rejestrowanego jest dodatkowo płatne. Najczęściej opłata jest uzależniona od wagi i zaczyna się od ok. 35 zł za walizkę lub torbę do 10 kg. Na cenę wpływa też długość i rodzaj lotu.
Najkorzystniejszą cenę uzyskasz, gdy dokonujesz rezerwacji internetowej. Jeśli o tym zapomnisz i opłata zostanie uiszczona w punkcie odprawy, może być nawet dwukrotnie wyższa.
Bagaż rejestrowany – płyny i kosmetyki
Dobra wiadomość jest taka, że możesz przewozić płyny oraz kosmetyki w bagażu rejestrowanym. Dotyczy to nie tylko ulubionych produktów do pielęgnacji, ale też napojów. Jeśli chcesz przywieźć wino z lokalnej winnicy, nic nie stoi na przeszkodzie – pamiętaj tylko, że wtedy lepiej sprawdzi się twarda walizka, która dobrze chroni zawartość bagażu.
Dodatkowo mało kto wie o tym, że wszelkie produkty w aerozolu (perfumy, lakiery do włosów itp.) muszą być zabezpieczone przed wypływem zawartości.
Odprawa online a bagaż rejestrowany
Aby uzyskać kartę pokładową, która umożliwi wejście do samolotu, należy się wcześniej odprawić. Obecnie większość pasażerów korzysta z odprawy online, dzięki której można pojawić się później na lotnisku.
W związku z tym często pojawia się pytanie, czy mając bagaż rejestrowany, również możliwe jest odprawianie się online. I tutaj mamy dobrą wiadomość – tak, jest taka opcja. Wtedy, po dokonaniu wszelkich formalności przez internet, na lotnisku można zdać bagaż w wyznaczonym punkcie i przejść do kontroli bezpieczeństwa.
Jak nadać bagaż rejestrowany?
Są dwie opcje nadawania bagażu rejestrowanego – można go przekazać w oznaczonym punkcie, tzw. check-in (wcześniej należy się odprawić) lub nadać go w punkcie zrzutu bagażu (baggage drop-off point).
Podczas nadawania bagażu na lotnisku zostaje przywieszona do niego zawieszka. Drugą część przykleja się do karty pokładowej, dzięki czemu można zidentyfikować torbę czy walizkę w przypadku reklamacji wynikającej z uszkodzenia lub zagubienia bagażu.
Kiedy warto zabrać bagaż rejestrowany?
Pytanie o to, czy warto zabrać bagaż rejestrowany, pojawia się zwłaszcza przy krótszych podróżach oraz tych odbywanych tanimi liniami lotniczymi. Odpowiedź na nie brzmi – to zależy. Jeśli nie musisz zabierać w podróż większej ilości rzeczy, lepiej poprzestać na pojemnej i funkcjonalnej walizce kabinowej.
Z drugiej strony nadanie bagażu rejestrowanego jest dobrym rozwiązaniem, gdy:
w podróż wyruszasz w towarzystwie, zwłaszcza wspólnie z ukochaną osobą i dziećmi;
planujesz dłuższy wyjazd i potrzebujesz więcej kompletów ubrań;
chcesz lub musisz zabrać ze sobą dużo akcesoriów;
przewozisz rzeczy, których nie można umieścić w bagażu podręcznym;
podróżujesz służbowo i obawiasz się, że garnitur czy marynarka po wyciągnięciu z niewielkiego bagażu podręcznego nie będą nadawać się do założenia.
Bagaż rejestrowany: walizka czy torba? Co lepiej zabrać?
Zastanawiasz się, w co się spakować? W większości przypadków jako bagaż rejestrowany o wiele lepiej sprawdza się walizka. Dlaczego?.
Przede wszystkim znacznie ułatwia rozłożenie w środku wszelkich ubrań, butów czy nawet sprzętu elektronicznego. Twarde walizki nie dość, że są wodoodporne, to jeszcze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Taki bagaż jest też wygodniejszy i łatwiejszy w transporcie – nie musisz go nosić, możesz go komfortowo ciągnąć na teleskopowej rączce.. Dlaczego?.
Zaletą torby podróżnej jest z kolei to, że najprawdopodobniej nie zostanie uszkodzona podczas przewożenia bagażu do luku samolotu. Sytuacje, w których tworzywo twardych walizek pęka na skutek przygniecenia ciężarem lub rzucania, wcale nie należą do rzadkości. Mimo wszystko, o ile nie planujesz wypożyczać samochodu od razu po przylocie, nie polecamy podróżowania z torbą, ponieważ od jej noszenia szybko zacznie boleć Cię ramię.
Bagaż rejestrowany – co można zabrać?
Zastanawiasz się, co można zabrać w bagażu rejestrowanym? Restrykcji jest znacznie mniej niż w przypadku małej walizki kabinowej. Mogą tam więc trafić np.:
„ostre przedmioty” – np. sztućce, scyzoryki, szpikulce do lodu, korkociągi, nożyczki, brzytwa do tradycyjnego golenia etc.,
wszelkiego rodzaju kosmetyki – w bagażu rejestrowanym możesz je przewieźć niezależnie od pojemności czy typu,
żywność i napoje – płyny w bagażu rejestrowanym nie są odrzucane, jeśli np. zawierają alkohol czy mają powyżej 100 ml. Warto je jednak prawidłowo zabezpieczyć, np. przed stłuczeniem; dodatkowo należy uwzględnić zasady dotyczące przewozu napojów alkoholowych i żywności w poszczególnych krajach – np. poza terenem Unii Europejskiej można mieć maksymalnie do 16 l napojów alkoholowych; nie można też wwozić miękkich serów lub mleka;
sprzęt sportowy – np. kijki do nordic walking, łyżwy, płetwy, wędki, strzałki czy rzutki;
narzędzia – np. śrubokręty, szczypce, młotki, linki stalowe itp.;
broń – pod warunkiem zgłoszenia tego faktu przy odprawie oraz posiadania pozwolenia, jeśli jest wymagane;
artykuły medyczne – leki w bagażu rejestrowanym możesz przewozić bez konieczności zgłaszania tego faktu.
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
Nie można za to przewozić m.in.: butli gazowych, substancji chemicznych i toksycznych, a także wybuchowych i łatwopalnych, baterii litowo-jonowych (oznacza to, że np. laptopa czy smartfona, należy przewieźć w bagażu podręcznym).
Uwaga! Podczas pakowania się na wyjazd za granicę sprawdź, czy w kraju, do którego wyruszasz, nie obowiązują dodatkowe obostrzenia – zwłaszcza związane z wywożeniem przedmiotów. Przykładowo z Egiptu nie można wywozić muszli, koralowców ani innych „pamiątek” z morza, a na terenie Unii Europejskiej zabronione jest wwożenie np. popularnych w krajach azjatyckich „nalewek z kobrą” czy butów ze skóry krokodyla.
Jak zabezpieczyć bagaż rejestrowany?
Wspominaliśmy wcześniej, że bagaż rejestrowany poddawany jest na lotnisku ciężkiej „próbie”. Podczas załadunku jest rzucany i przygniatany przez inne walizki. Dlatego warto go wcześniej zabezpieczyć, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.
Niskobudżetową opcją jest owinięcie walizki folią stretch. Ma to jednak jedną, zasadniczą wadę – zwykle działa tylko w jedną stronę, ponieważ nie ma sensu wozić ze sobą takiej folii. My polecamy zakup pokrowca na walizkę. To miękki materiał naciągany na bagaż, który stanowi warstwę zabezpieczającą.
Dodatkowo warto wyposażyć się w kłódkę z zamkiem szyfrującym (dotyczy walizek, które takiego zabezpieczenia nie mają).
FAQ
1. Leki w bagażu rejestrowanym czy podręcznym?
W przypadku większości linii lotniczych można przewozić artykuły medyczne zarówno w bagażu podręcznym, jak i w rejestrowanym. Dotyczy to nie tylko leków ogólnodostępnych, ale również tych na receptę (w przypadku niektórych produktów konieczne może być zabranie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza konieczność ich zażywania). Zaleca się jednak trzymanie ich w bagażu podręcznym – wtedy zawsze są pod ręką, co ważne, gdy lot znacząco się opóźni.
2. Jak spakować kosmetyki w bagażu rejestrowanym?
W bagażu rejestrowanym można mieć dowolną ilość kosmetyków, niezależnie od ich pojemności. Nie trzeba też pakować ich w ściśle określony sposób. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i wylaniem płynów. Dobrze jest schować je do wodoszczelnej kosmetyczki lub woreczka strunowego. Nie należy też przygniatać kosmetyków ciężkimi rzeczami.
3. Jak oznaczyć bagaż rejestrowany?
Bagaż rejestrowany warto przed wylotem oznaczyć – wtedy łatwiej jest znaleźć go na taśmie. Dotyczy to w szczególności ciemnych walizek, które nie posiadają żadnych cech charakterystycznych. A jak to zrobić? Można obwiązać rączkę kolorowymi wstążkami, które ją wyróżnią. Z tego sposobu korzysta jednak spora liczba pasażerów, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej, oryginalnej zawieszki lub breloczka.
4. A co, jeśli bagaż rejestrowany przekroczy limit?
W sytuacji, gdy bagaż rejestrowany przekroczy obowiązujący limit, naliczana jest dodatkowa opłata. Zazwyczaj pobierana jest za każdy nadmiarowy kilogram. Niektóre linie, jak Ryanair, zastrzegają również, że niedozwolone jest zabieranie pojedynczego bagażu o wadze przekraczającej określoną wartość (zwykle 32 kg). Taka walizka czy torba nie zostanie nadana. To ograniczenie nie dotyczy natomiast sprzętu ułatwiającego poruszanie się.