Jakie są podstawowe normy bagażu kabinowego? Sprawdź limity popularnych linii lotniczych - Ryanair, Wizz Air, LOT, Lufthansa

|

Lot samolotem bez bagażu podręcznego jest w zasadzie niemożliwy – zawsze znajdzie się kilka przedmiotów, które są niezbędne podczas podróży. Co więcej, czasem „kabinówka” może zastąpić cały zestaw walizek podróżnych. Pamiętaj tylko, aby odpowiednio wcześnie zapoznać się z regulaminem konkretnej linii lotniczej, sprawdzając wymiary bagażu podręcznego. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat na lotnisku.

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny, nazywany również kabinowym, można zabrać ze sobą na pokład samolotu na czas trwania podróży i włożyć pod siedzenie albo do specjalnego schowka pod sufitem. Każda linia lotnicza ściśle określa wymiary bagażu podręcznego. Co więcej, nie zawsze może to być walizka, czasem tylko torba podróżna, plecak lub pokrowiec na laptopa. Podstawowy bagaż kabinowy jest wliczony w cenę biletu, ale niektórzy przewoźnicy udostępniają możliwość dokupienia dodatkowego bagażu o nieco innych wymiarach. Z tych powód bardzo ważne jest, aby zawsze przed lotem dokładnie zapoznać się z wymogami linii lotniczej, by tuż przed wejściem na pokład nie było przykrej niespodzianki.

Wymiary bagażu podręcznego popularnych linii lotniczych: Ryanair, Wizz Air, LOT, Lufthansa

Podczas gdy dla jednych osób bagaż podręczny to tylko dokumenty i smartfon, dla drugich to już zdecydowanie więcej rzeczy, w tym np. laptop, wózek i pokarm dla dziecka czy sprzęt ortopedyczny, ułatwiający poruszanie się. Normy bagażu kabinowego różnią się w zależności od przewoźnika. Warto zatem dokładnie sprawdzić, co mówią przepisy, aby nie musieć rezygnować z pewnych rzeczy lub nadawać ich w płatnym bagażu rejestrowanym.

Ryanair

Bagaż podręczny w liniach lotniczych Ryanair, który jest wliczony w cenę biletu, nie może być typową walizką do samolotu, ale plecakiem, torbą na laptopa lub torebką damską o maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Wymogiem jest zmieszczenie jej pod fotelem pasażera.

Ryanair ma dodatkową opcję dla podróżnych – za dodatkową opłatą można dokupić tzw. duży bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm i wadze 10 kg. Taka walizka musi zmieścić się do schowka pod sufitem. Można zabrać ją na pokład razem z małym bagażem kabinowym. Te normy spełnia m.in. walizka na kółkach marki Ochnik o wymiarach 40 x 30 x 20 cm, co odpowiada 16”.

Wizz Air

Kolejny popularny przewoźnik – Wizz Air – dopuszcza zabranie na pokład samolotu bezpłatnego bagażu podręcznego w postaci plecaka, torby na laptopa lub torebki damskiej o wymiarach, które nie przekraczają 40 x 30 x 20 cm i wagi 10 kg. Koniecznie musi zmieścić się pod fotelem.

Istnieje także możliwość zakupu większego bagażu podręcznego w formie małej walizki na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Na czas lotu należy schować ją do schowka pod sufitem. Może to być walizka w rozmiarze 19”, mająca 54 x 36,5 x 22 cm.

LOT

Polskie Linie Lotnicze wyróżniają dwa rodzaje bagażu podręcznego, w zależności od długości lotu:

 • krótkodystansowy (Polska, Europa, Bliski Wschód),

 • długodystansowy (Chiny, Indie, Japonia, Kanada, Kazachstan, Korea Południowa, Sri Lanka, USA),

W obu przypadkach wymiary bagażu podręcznego w liniach LOT są takie same i wynoszą 55 x 40 x 23 cm. Idealna będzie więc walizka kabinowa w rozmiarze 19” (55 x 40 x 20 cm). Jednak inna jest waga, co dla ułatwienia przedstawia poniższa tabela (stworzona na podstawie informacji ze strony LOT):

KierunekLOT Business ClassLOT Premium
Economy Class
LOT Economy Class
Loty krajowe
po Polsce
(krótkodystansowe)
nie dotyczynie dotyczy1 x 8 kg
Loty międzynarodowe
po Europie, na Bliski Wschód
(krótkodystansowe)
2 x 9 kgnie dotyczy1 x 8 kg
Loty do/z Chin, Indii,
Japonii, Kanady, Kazachstanu,
Korei Południowej, Sri Lanki
(długodystansowe)
2 x 9 kg
2 x do 12 kg łącznie
 
(1 sztuka maks. 8 kg)
1 x 8 kg
Loty do Stanów Zjednoczonych
(długodystansowe)
1 x 12 kg1 x 10 kg1 x 8 kg

Bagaż podręczny LOT musi zmieścić się w schowku pod sufitem lub pod poprzedzającym fotelem. Dodatkowo można bezpłatnie wnieść na pokład samolotu jedną z poniższych rzeczy:

 • torebkę damską lub męską, plecak albo saszetkę/nerkę (maks. wymiary: 40 x 35 x 12 cm, waga: 2 kg);

 • laptopa;

 • parasol;

 • mały aparat fotograficzny lub lornetkę.

Co więcej, osoba, która podróżuje z dzieckiem, może wziąć ze sobą składany wózek i pokarm dla podopiecznego. Natomiast osoby z niepełnosprawnością mają prawo zabrać niezbędny sprzęt medyczny, m.in. kule czy wózek inwalidzki (załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zwrócony po wylądowaniu). Wszystko to w ramach bezpłatnego bagażu osobistego.

Lufthansa

Na pokład linii lotniczych Lufthansa w klasie ekonomicznej można zabrać 1 bagaż podręczny do 8 kg w formie walizki na kółkach, składanego wózka dziecięcego lub składanej torby odzieżowej. Mała walizka na kółkach w rozmiarze 19” (54 × 35,5 × 22 cm) sprawdzi się idealnie. W klasie biznesowej lub pierwszej dopuszcza się 2 bagaże, maksymalnie po 8 kg każdy:

 • wymiary bagażu podręcznego (walizka lub wózek): maks. 55 x 40 x 23 cm;

 • wymiary składanych toreb na ubrania: maks. 57 x 54 x 15 cm.

Przepisy Lufthansy pozwalają także na bezpłatne wniesienie na pokład:

 • dodatkowego małego bagażu, np. torebki damskiej albo torby na laptopa o wymiarach: maks. 30 x 40 x 10 cm;

 • nosidełka, fotelika samochodowego lub składanego wózka – na każde dziecko jedna z tych rzeczy;

 • sprzętu niezbędny do poruszania się, np. wózka inwalidzkiego.

Zestaw walizek podróżnych 

Znasz już wymiary bagażu podręcznego? Pora zatem zastanowić się, w co i jak najlepiej spakować niezbędne Ci przedmioty. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci walizek podróżnych, w tym nasza marka OCHNIK. Warto zapoznać się z ofertą, aby szybko odkryć, że istnieje oddzielna kategoria walizki kabinowe. Mają one wymiary dopasowane do wymogów poszczególnych linii lotniczych. Wystarczy wybrać odpowiedni model, który z łatwością da się dopasować do całego kompletu, tworząc modny i wygodny zestaw walizek podróżnych.

Walizka do samolotu – co wybrać na bagaż podręczny?

Poza ściśle określonymi wymiarami, walizka kabinowa nie różni się szczególnie od większych modeli. Często można skompletować zestaw walizek podróżnych w trzech rozmiarach, a nawet z dodatkową kosmetyczką, która wygląda jak miniwalizka. Taki kilkuelementowy zestaw jest bardzo praktyczny, a przy tym wygląda stylowo. Na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze?

Materiał

Jednym z najważniejszych parametrów jest materiał, z jakiego wykonano daną walizkę. Ze względu na jego rodzaj, wyróżnia się walizki do samolotu twarde i miękkie. Najczęściej do wyboru jest:

 • PP (polipropylen) – twarda walizka z PP jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, pod wpływem nacisku nie pęka, a jedynie może ulec odkształceniu. Jednocześnie jest przy tym dość lekka i tym samym komfortowa w transporcie;

 • PC (polikarbon/poliwęglan) – niezwykle odporny, trwały i twardy, a przy tym lekki materiał;

 • ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) – może mieć dodatkową powłokę PC. Twarde walizki z ABS-u są wytrzymałe, ale mniej elastyczne niż np. z PP;

 • nylon, poliester – są to materiały syntetyczne. Wykonane z nich miękkie walizki kabinowe mogą służyć przez długie lata. Dzięki dodatkowym kieszonkom, których nie ma w twardych walizkach z PP, PC czy ABS-u, są też niezwykle pakowne. Należy jednak pamiętać, że nylon i poliester nie mają właściwości wodoodpornych.

Wymiary walizki do samolotu

W zależności od konkretnych norm, ustalonych przez poszczególne linie lotnicze, należy wybrać walizkę w odpowiednim rozmiarze. Jako bagaż podręczny sprawdzą się walizki OCHNIK:

 • 16” (40 x 30 x 18 cm) m.in. dla: LOT, Ryanair;

 • 18” (52,5 × 36 × 20,5 cm) m.in. dla: LOT, Lufthansa;

 • 19” (53 × 35 × 23 cm) m.in. dla: LOT, Lufthansa, Wizz Air;

 • 20” (55 × 35 × 20 cm) m.in. dla: Ryanair, Wizz Air.

Wymiary walizki do samolotu należy sprawdzić zarówno w przypadku bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.

Zamek szyfrowy TSA (Travel Sentry Approved)

Tego rodzaju zabezpieczenie walizki chroni jej zawartość przed kradzieżą, ale warto wiedzieć, że jest też niezbędne w przypadku podróży do Japonii, Australii, USA i Kanady. Dlaczego? Tamtejsi funkcjonariusze mają prawo sprawdzić bagaż. Gdy walizka ma zamek TSA, przeprowadzą bezinwazyjną kontrolę, ponieważ posiadają specjalne kluczyki. W przeciwnym razie mogą rozciąć bagaż.

Kółka

Wybierając walizkę do samolotu – zarówno na bagaż podręczny, jak i rejestrowany – warto zwrócić baczniejszą uwagę na liczbę i rodzaj kółek. Najbardziej stabilne są walizki z 4 kółkami. Dużym plusem są łożyska, które pozwalają kółkom obracać się o 360°, a także materiał, z jakiego je wykonano – np. mieszanka kauczuku i gumy (dość elastyczna, lecz jednocześnie wytrzymała).

Design

Wygląd bagażu wcale nie jest bez znaczenia. Liczy się spójny design, zwłaszcza gdy chcesz zabrać ze sobą cały zestaw walizek podróżnych. Renomowani producenci oferują produkty, które są nie tylko funkcjonalne i wyróżniają się wysoką jakością wykonania, lecz także stanowią modny dodatek, np. walizki wykonane w stylu glamour. Dzięki temu z łatwością wybierzesz stylowy model i dopasujesz go do swojego gustu. Minęły już czasy, w których do wyboru były gładkie, jednokolorowe bagaże, najczęściej w uniwersalnych, ciemnych kolorach. Dziś walizki zachwycają feerią barw, wzorami oraz oryginalnymi kształtami!

Wymiary bagażu podręcznego – podsumowanie

 1. Każda linia lotnicza ma określone normy dotyczące bagażu podręcznego – jego wymiarów, wagi, rodzaju oraz ilości, jaką można zabrać na pokład samolotu.

 2. Przed pakowaniem należy zapoznać się z regulaminem przewoźnika, aby podczas odprawy na lotnisku nie ponieść dodatkowych kosztów za przekroczenie limitu bagażu podręcznego.

 3. Warto wiedzieć, że niektórzy przewoźnicy, tak jak LOT, pozwalają na wzięcie ze sobą do kabiny dodatkowej torebki osobistej, wózka dziecięcego czy inwalidzkiego (w cenie biletu).

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL