Bagaż kabinowy to idealne rozwiązanie, gdy wybierasz się na krótki wypad lub w trwającą kilka dni podróż służbową. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jakie wymogi musi spełniać oraz jak spakować się do kompaktowej walizki lub torby.
Co to jest bagaż kabinowy?
Bagaż kabinowy (walizka, torba lub plecak) od bagażu rejestrowanego odróżnia to, że można go wnieść na pokład samolotu. Nie trzeba go wcześniej odprawiać, dzięki czemu oszczędzasz czas i możesz pojawić się na lotnisku znacznie później. Co więcej, po zakończeniu podróży możesz od razu udać się z nim do miejsca docelowego. Nie musisz czekać, aż bagaż zostanie przetransportowany z luku bagażowego na taśmę, skąd można go odebrać. Brzmi idealnie? Prawie. Minusem tzw. kabinówek jest to, że mają znacznie mniejsze rozmiary. Dodatkowo występują ograniczenia co do ich zawartości – nie można przewozić m.in. płynów powyżej 100 ml czy potencjalnie niebezpiecznych rzeczy.
Kiedy sprawdzi się bagaż kabinowy? Przede wszystkim w sytuacji, gdy wyjeżdżasz tylko na kilka dni i bez problemu spakujesz się do mniejszej torby lub walizki. To chętnie wybierana opcja podczas tzw. city breaków oraz podróży służbowych. Warto pomyśleć o nim również wtedy, gdy planujesz często się przemieszczać (samolotem lub komunikacją publiczną) i większy bagaż tylko by to utrudniał.
Bagaż podręczny a kabinowy
Teoretycznie bagaż podręczny i kabinowy to właściwie to samo. Można zamiennie stosować te dwa określania w odniesieniu do bagażu, który leci z Tobą w kabinie samolotu. W praktyce jednak oba te pojęcia nieco się od siebie różnią.
Bagaż podręczny to niewielkich rozmiarów torba, plecak lub walizka, które wliczone są w podstawową cenę biletu (często mówi się o nim, że jest darmowy). Umieszcza się go pod fotelem pasażera, musi więc spełniać ściśle określone wymiary.
Dodatkowo mówi się o bagażu kabinowym, który może mieć większe gabaryty, ponieważ wkłada się go do specjalnych schowków znajdujących się nad siedzeniami. W przypadku większości linii lotniczych jest on dodatkowo płatny, aczkolwiek zwykle nie jest to duży koszt (waha się między 80 a 100 zł). Najczęściej kabinówkę można wnieść na pokład samolotu, gdy wykupi się bilet typu priority, czyli z pierwszeństwem wejścia (tak jest m.in. w Ryanair czy Wizz Air).
Bagaż kabinowy – wymiary i waga
Wymiary bagażu kabinowego są podobne dla większości linii lotniczych i standardowo wynoszą 55 cm x 40 cm x 23 cm. Walizka o takim rozmiarze powinna być uniwersalna i sprawdzi się podczas wielu podróży, aczkolwiek warto i tak wcześniej zweryfikować, jakie maksymalne wymiary może mieć kabinówka u konkretnego przewoźnika. Najczęściej, o ile gabaryt bagażu wizualnie nie odbiega znacząco od normy, nie jest on sprawdzany, ale mogą zdarzyć się wyrywkowe kontrole. Należy wtedy umieścić walizkę lub torbę na specjalnym stanowisku. Jeśli okaże się, że nie spełnia wymogów, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.
A co z wagą? Tutaj sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ dopuszczalny jest bagaż kabinowy 10 kg. Wyjątkiem jest linia lotnicza LOT, gdzie na pokład samolotu można wnieść maksymalnie 8 kg bagażu.
Jak wybrać bagaż kabinowy?
Dla linii lotniczych nie ma większego znaczenia, w co się zapakujesz, o ile bagaż kabinowy nie przekracza dozwolonych limitów. Może to być zarówno walizka, jak i torba lub plecak. Jednak ze względu na wygodę i funkcjonalność najczęściej wybierana jest ta pierwsza opcja i to właśnie na niej się skupimy.
Walizki kabinowe mogą być w rozmiarze 16” lub 19”. W sklepie internetowym OCHNIK w opisie każdego modelu znajdziesz informację o konkretnych liniach lotniczych, których wymogi spełnia dany produkt.
Oprócz tego walizki dzieli się na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Różni je materiał wykonania. Miękkie walizki są produkowane z grubych tkanin takich jak nylon. Są wytrzymałe, lekkie, a także atrakcyjne cenowo, aczkolwiek mają kilka wad:
nie są wodoodporne;
nie chronią skutecznie przed zgnieceniem rzeczy znajdujących się w środku;
można je rozciąć ostrym nożem.
Ich zaletą jest natomiast to, że posiadają różne przegródki i kieszonki, również te zewnętrzne. Ułatwia to pakowanie się i umożliwia trzymanie najważniejszych rzeczy w łatwo dostępnym miejscu.
Znacznie częściej wybierane są twarde modele, które mogą być wykonane z takich tworzyw sztucznych jak:
ABS – jest najtańszy, ale przy tym bardzo twardy i wytrzymały; jedynym minusem jest niska elastyczność, co powoduje, że walizka jest podatna na pęknięcia;
PP (polipropylen) – to złoty środek między ceną a jakością; jest odporny na uszkodzenia, wysoką temperaturę oraz wgniecenia;
PC (poliwęglan) – jest najdroższy, ale też najtrwalszy; cechuje go duża elastyczność w porównaniu do innych tworzyw oraz niska waga.
Wszystkie twarde walizki charakteryzuje wodoodporność, a także ochrona przed uszkodzeniem zawartości. Kabinówka z poliwęglanu to inwestycja na wiele lat, aczkolwiek ten materiał, ze względu na wyższą cenę, jest najczęściej polecany na bagaż rejestrowany. Dzięki temu, że walizka wnoszona na pokład samolotu nie jest narażona na trudne warunki, tworzywo ABS oraz PP sprawdzi się równie dobrze.
Kabinówki, ze względu na kompaktowe rozmiary, są jednokomorowe. Nie oznacza to jednak, że są mniej funkcjonalne. Wystarczy wybrać model, który po rozłożeniu z jednej strony ma pasy zabezpieczające, a z drugiej materiał zamykany na suwak. Chroni to zawartość przed przemieszczaniem się oraz wypadaniem podczas otwierania bagażu.
Na koniec trzeba zadbać o wygodę użytkowania. Ważne są przede wszystkim:
podwójne kółka wykonane z gumy, a nie z plastiku (są bardziej wytrzymałe, nie pękają na trudnej nawierzchni);
kółka umożliwiające obrót o 360 stopni, dzięki czemu łatwiej jest lawirować walizką w ciasnych przejściach, np. w samolocie lub w pociągu czy metrze;
uchwyt znajdujący się nie tylko u góry walizki, ale również z boku;
teleskopowa rączka pozwalająca na komfortowe ciągnięcie walizki za sobą.
Dodatkowym atutem jest wbudowany, szyfrowany zamek, który chroni zawartość przed niepożądanym dostępem. Nie jest to jednak konieczność, ponieważ kabinówkę zwykle masz ze sobą.
Stylowo… na lotnisku, czyli propozycje modnych walizek kabinowych
Wiesz już, co warto wiedzieć przed zakupem walizki kabinowej – jakie wymiary są uniwersalne, a także na co zwracać uwagę, aby zakup był przemyślany. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli wygląd bagażu, bo przecież walizka może być nie tylko praktyczna, ale i stylowa.
Jeśli często podróżujesz służbowo, zapomnij o ekstrawagancji i wybierz klasyczny, czarny model, który będzie pasować do eleganckiego dress code’u. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy zaraz po przylocie jedziesz na spotkanie z klientem czy do luksusowego hotelu na konferencję. Ewentualnie czerń możesz zamienić na granat, który uważany jest za biznesowy kolor.
Chcesz się wyróżnić, ale jednocześnie zachować spójny, przemyślany look? Dobrym wyborem będzie ponadczasowa walizka w kolorze kremowym z kontrastowymi, czarnymi elementami. Zdecydowanie nie jest nudna, ale przy tym pasuje do wielu stylizacji – zarówno wygodnego dresu, jak i do koszuli, marynarki oraz dopasowanych spodni.
A dla osób, które szukają nietuzinkowych gadżetów, proponujemy kabinówki w żywych, energetycznych kolorach. Kanarkowa, limonkowa czy neonowo pomarańczowa walizka już z daleka będzie przykuwać wzrok. Nieco bardziej stonowane, ale równie stylowe są wersje niebieskie, różowe czy czerwone.
FAQ
1. Co może być w bagażu kabinowym?
W wielu przypadkach bagaż kabinowy jest wystarczający, aby spakować się na kilka dni. Można przewozić w nim m.in. ubrania i buty, kosmetyki, książki, leki, sprzęt medyczny (taki jak np. ciśnieniomierz), sprzęt elektroniczny (laptop, aparat) i ładowarki do niego. Wbrew powszechnemu przekonaniu na pokład samolotu można wnieść także własną żywność (w formie stałej), nie tylko tę zakupioną w strefie bezcłowej.
2. Czego nie można mieć w bagażu kabinowym?
Pakując bagaż podręczny lub kabinowy, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystko można wnieść na pokład samolotu. Należy wiedzieć przede wszystkim o ograniczeniach w przewozie płynów – według obowiązujących limitów pojedyncze butelki czy inne opakowania mogą mieć maksymalnie 100 ml objętości, ponadto wszystkie muszą zmieścić się w przezroczystej folii/worku o pojemności 1 l. Dotyczy to m.in. kosmetyków, napojów i płynnych leków. Ponadto nie można mieć ze sobą broni oraz ostrych przedmiotów czy narzędzi
3. Jaka walizka kabinowa do Ryanaira?
Zakup biletu priority, czyli z pierwszeństwem wejścia, umożliwia zabranie dodatkowego bagażu podręcznego, np. walizki kabinowej. Jej wymiary mogą wynosić maksymalnie 55 cm x 40 cm x 20 cm (należy uważać, ponieważ te gabaryty są nieznacznie mniejsze od standardu większości linii lotniczych, czyli 55 cm x 40 cm x 23 cm). Waga walizki wraz z zawartością nie może być większa niż 10 kg, a kabinówkę umieszcza się w jednym ze schowków znajdujących się nad siedzeniami pasażerów.
3. Jak spakować bagaż kabinowy?
Chociaż bagaż kabinowy jest niedużych rozmiarów, umożliwia spakowanie się na kilka dni. Warto pamiętać o tym, aby układanie wszystkich rzeczy zacząć od najcięższych przedmiotów. Zamiast tradycyjnie składać ubrania najlepiej jest zwinąć je w rulon, ponieważ wtedy zajmują znacznie mniej miejsca. Woreczek z butelkami dobrze jest umieścić na samej górze, ponieważ konieczne będzie wyjęcie go podczas odprawy. Dodatkowo zaleca się, aby na wierzchu bagażu podręcznego umieścić rzeczy, które będą potrzebne w trakcie podróży, jak np. dodatkowe okrycie do samolotu, dokumenty i żel do dezynfekcji.