Zakupy online. Jak dobrać rozmiar buta?

|

Wpadły Ci w oko modne buty w sklepie internetowym, ale obawiasz się zamówić je online? Nie ma się czego bać – wystarczy dopasować odpowiedni rozmiar i gotowe! Zobacz, jak dobrać rozmiar buta, kupując przez internet. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie.

Dlaczego dobieranie rozmiaru buta to tak duże wyzwanie?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że dywagacje nad doborem rozmiaru buta są zbędne. Wystarczy wybrać numer obuwia, który nosisz na co dzień, czyż nie? W teorii – tak. Jednak w praktyce musisz pamiętać, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Często zdarza się, że między pozornie tym samym wymiarem u dwóch producentów występują spore rozbieżności. Dlatego większość osób obawia się zakupu butów przez internet.

Zastanów się jednak: czy przymierzanie butów w sklepie jest zawsze niezawodne? Wyobraź sobie, że pojawiasz się tam wczesnym rankiem i masz dosłownie kilkanaście minut na wybranie nowej pary obuwia – na przykład są Ci potrzebne nowe czółenka do pracy. Przymierzasz model, który wpadł Ci w oko. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, po czym buty zaczynają Cię uwierać, a na dodatek okazuje się, że nie układają się dobrze na podbiciu. Nie ma się czemu dziwić – rano stopa jest mniej zmęczona, nie nabrzmiała i nie jest „uwrażliwiona” na dyskomfort. Dlatego buty, które o poranku mogły wydawać się idealne, po kilku godzinach w pracy często okazują się po prostu niewygodne.

Dlatego buty lepiej przymierzać na spokojnie i w dobrych warunkach. Najlepsze są oczywiście w domowym zaciszu, więc warto przekonać się do zakupów online. Są bezpieczniejsze niż może się wydawać.

Nawet szpilki na wysokim obcasie będą bardzo wygodne, jeśli dobierzesz odpowiedni rozmiar.

Jak dobrać rozmiar buta bez wizyty w sklepie?

Wybranie odpowiedniego rozmiaru buta bez wizyty w sklepie wcale nie jest skomplikowane. Producenci dostarczają odpowiednich informacji, na podstawie których możesz oszacować z dużą precyzją, w jakim rozmiarze kupić baleriny damskie, klapki lub sandały. Jak to zrobić?

W dobrych sklepach internetowych przy każdej parze obuwia znajdziesz tabelę rozmiarów. Kluczowym dla Ciebie parametrem jest długość wkładki buta. Możesz ją zmierzyć na 2 sposoby:

  • Sięgnij po swoją ulubioną parę butów – najlepiej niech będzie to model o podobnym fasonie. Przykładowo, jeśli zamawiasz półbuty damskie, weź do ręki swoje ulubione oksfordki. Teraz zmierz długość wkładki buta, aż do najdalej wysuniętego punktu czubka. Porównaj go z tabelą odnoszącą się do nowej pary buta i wybierz najbardziej zbliżoną wartość.

  • Zmierz swoją stopę – najlepiej stań bosą stopą na kartce i obrysuj ją, np. przy pomocy ołówka. Teraz zmierz odległość pomiędzy piętą, a najdalej wysuniętym punktem palców. Do tej wartości dodaj kilka milimetrów i porównaj z tabelą wymiarów.

Jeśli wartość, którą wyliczysz znajdzie się pomiędzy dwoma rozmiarami obuwia, wybierz ten większy.

Długość stopy możesz też zmierzyć metrem krawieckim, jednak zdecydowanie dokładniejszy wynik uzyskasz, stawiając ją na kartce.

Zwróć także uwagę na to, że obuwie może mieć zróżnicowaną numerację. W Unii Europejskiej przyjmuje się system metryczny, w którym długość stopy należy pomnożyć przez 1,5 i dodać ok. 2 cm dla komfortu chodzenia. Za to w USA i Anglii rozmiary butów liczy się w calach, a dokładniej w „barleycornach” – jednostce odpowiadającej 1/3 cala (ok. 0,84 cm). Stąd też często pojawiają się pytania o to, jaki to rozmiar buta 9 w systemie anglosaskim (podpowiadamy: w systemie metrycznym jest to 40,5). To kolejny powód, dla którego najlepiej sprawdzać tabelę rozmiarów – pozwoli to uniknąć pomyłek.

Zły rozmiar buta i co dalej?

Okazało się, że pomimo podążania za wskazówkami odnośnie do tego, jak wybrać rozmiar buta, kupione obuwie nie do końca pasuje? To wcale nie problem – zawsze przysługuje Ci prawo zwrotu towaru zakupionego na odległość. W sklepie OCHNIK masz aż 30 dni od otrzymania towaru na skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy. Cała procedura jest prosta i wygodna, a przede wszystkim bezpieczna.

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL