Jak spakować się w bagaż podręczny? Zobacz 9 przydatnych porad

|

Pakowanie się w bagaż podręczny ma sporo zalet – nie dość, że oszczędzasz pieniądze, to jeszcze czas, bo nie musisz być wcześniej na lotnisku, by nadać walizkę, a później na nią czekać. Jednak gdy ograniczają Cię wymiary, spakowanie się w kabinówkę lub plecak na kilka dni może stanowić nie lada wyzwanie. Sprawdź praktyczne wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy, aby sobie to ułatwić.

1. Sprawdź wymiary bagażu podręcznego

Standardowe wymiary bagażu podręcznego to 55 x 40 x 23 cm i najczęściej walizki kabinowe nie przekraczają tego rozmiaru. Aby jednak nie mieć na lotnisku niemiłej niespodzianki, warto wcześniej sprawdzić regulacje konkretnego przewoźnika, ponieważ w przypadku tanich linii lotniczych, jak Wizz Air i Ryanair, wymiary te są znacznie mniejsze i mogą wynosić nawet 40 x 20 x 25 cm.


Mała walizka na kółkach OCHNIK WALAB-0070-28-19 (W24) o wymiarach 55 x 40 x 23 cm sprawdzi się jako kabinówka w takich liniach lotniczych jak LOT, Lufthansa czy Easy Jet

Oprócz tego ważna jest jeszcze jedna kwestia, czyli ile może ważyć bagaż podręczny. Tu jest nieco łatwiej, ponieważ zwykle górna granica wynosi między 8 a 10 kg. Jeśli planujesz przywieźć pamiątki z podróży, radzimy zainwestować w elektroniczną wagę bagażową, która jest niedroga (kosztuje między 20 zł a 50 zł) oraz przenośna i co najważniejsze – nie zajmuje wiele miejsca. O ile ważenie bagażu w domu nie będzie stanowić problemu, o tyle w wynajmowanym apartamencie lub w hostelu już tak, a ten drobny gadżet rozwiązuje cały problem.


2. Zamiast walizki wybierz plecak lub materiałową torbę

Może się zdarzyć, że nawet najmniejsza kabinówka nie spełnia wymogów linii lotniczych, zwłaszcza tych tańszych, dlatego często znacznie lepszym rozwiązaniem jest materiałowa torba podróżna lub plecak. Jeśli okaże się, że bagaż jest zbyt duży, masz kilka opcji. Możesz:


 • tak pougniatać elastyczny materiał, aby udało się zmieścić bagaż w punkcie kontrolnym (co prawda ryzykujesz, że ubrania w środku zgniotą się nieco, ale to mała strata, biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z podróżowania z bagażem podręcznym);

 • zmienić rozłożenie rzeczy w środku, aby nic zanadto nie wystawało;

 • wyciągnąć grubsze ubrania i założyć je na siebie, np. bluzę;

 • w ostateczności wyrzucić część rzeczy, jak np. kosmetyki, które są na tyle tanie i łatwo dostępne, że bez problemu kupisz je na miejscu.

Plecak jako bagaż podręczny ma jeszcze jedną, zasadniczą zaletę – jest bardzo wygodny, zwłaszcza jeśli planujesz często się przemieszczać. Wiele osób w ten sposób zwiedza kraje europejskie czy azjatyckie nawet przez kilka tygodni. Jeśli natomiast ze względu na swój wizerunek potrzebujesz bardziej eleganckiego bagażu, torba będzie idealnym rozwiązaniem. Zwróć jedynie uwagę na to, aby była nieusztywniana.


Torba podróżna z tkaniny poliestrowej OCHNIK TOREN-0274-99 (W24) jest elastyczna i łatwo ją dopasować do wymogów linii lotniczych

3. Przeanalizuj standard noclegu

Zanim zaczniesz tworzyć listę rzeczy do spakowania, dokładnie przeanalizuj swoją ofertę noclegową. Po co? Aby sprawdzić, co jest oferowane w ramach wyposażenia. Dzięki temu możesz ograniczyć listę akcesoriów, które trzeba ze sobą zabrać. Coraz częściej w cenie pokoju czy apartamentu są:


 • ręczniki;

 • żel pod prysznic i szampon do włosów;

 • mini kosmetyki, takie jak balsam czy krem do rąk.

Wiemy, że pewnie masz swoje ulubione produkty do higieny i pielęgnacji, ale zajmują one nierzadko sporo miejsca, które można przeznaczyć na coś innego.


4. Przygotuj gotowe stylizacje

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zabrać ze sobą ubrania, które ani razu nie zostały wykorzystane, ponieważ do niczego nie pasowały lub były nieodpowiednie na zwiedzanie? Jesteśmy pewni, że tak! Z tego powodu mamy nieoczywistą poradę dla tych, którzy nie wiedzą, jak spakować się w bagaż podręczny – stwórz wcześniej gotowe stylizacje.


Zacznij od zastanowienia się, co będziesz robić na miejscu. Planujesz wyłącznie piesze wycieczki? A może chcesz się opalać lub wyjść wieczorem do wytwornej restauracji? Wypisz wszystkie atrakcje i na tej bazie przygotuj pasujące, wygodne, a jednocześnie stylowe ubrania. Dodatkowo skomponuj od razu gotowe zestawy, by mieć pewność, że wszystko da się ze sobą połączyć. Przy okazji nie zaszkodzi sprawdzić pogodę, by nic Cię nie zaskoczyło.


Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie podróżowanie, spakuj wszystko tak, by na miejscu wyciągać konkretne stylizacje i nie zastanawiać się, co na siebie założyć. Ze względu na rodzaj bagażu podręcznego lub logistykę rozmieszczania wszystkiego w środku nie jest to możliwe? Na to też mamy sposób – po tym, jak wybierzesz gotowe komplety, zrób im zdjęcie, aby nie zapomnieć, jakie elementy zostały ze sobą połączone.


Stosując się do tej wskazówki, nie tylko ułatwisz sobie kompaktowe pakowanie, ale jeszcze zyskasz pewność, że na miejscu niczego Ci nie zabraknie.


Mała walizka z poliwęglanu OCHNIK WALPC-0014-34-19 (W24) jest nie tylko odporna na uszkodzenia, ale też gwarantuje komfortowe pakowanie się w krótką podróż

5. Do samolotu ubierz się warstwowo

Niezależnie od tego, kiedy wyruszasz i jaki jest docelowy kraj, na podróż zawsze ubieraj się warstwowo, zakładając na siebie możliwie najgrubsze i najcięższe ubrania. Po pierwsze, w samolocie jest zazwyczaj znacznie chłodniej i zwyczajnie możesz zmarznąć, zwłaszcza podczas kilkugodzinnego lotu. A po drugie i najważniejsze, w ten sposób zwiększasz miejsce dostępne w bagażu podręcznym. Nawet jeśli lecisz w ciepłe rejony, warto mieć ze sobą długie spodnie i bluzę, choćby lekką oraz przeciwdeszczową odzież wierzchnią.


W praktyce im więcej warstw na siebie założysz, tym więcej rzeczy uda się spakować do walizki, plecaka czy torby. Dodatkowo, jeśli zabierasz ze sobą marynarkę, która sprawia sporo kłopotów podczas składania, ją też możesz zarzucić na siebie, zmniejszając ryzyko, że pogniecie się podczas transportu.


Na nogi załóż sneakersy, tenisówki czy inne, zabudowane obuwie, a klapki lub sandały włóż do bagażu.


6. Pakowanie zacznij od ciężkich przedmiotów

Zawsze na samym dnie bagażu podręcznego układaj największe i najcięższe rzeczy, które mogłyby przygnieść lub uszkodzić drobniejsze akcesoria czy ubrania. Na wierzchu ułóż natomiast to, co może przydać Ci się podczas lotu (czytnik ebooków, lekki sweter lub tablet), a także wszystkie kosmetyki. To ostatnie jest bardzo ważne z dwóch powodów:


 • podczas kontroli bagażowej płynne kosmetyki trzeba wyjąć, więc lepiej nie przekopywać całego bagażu w ich poszukiwaniu;

 • niewielkie buteleczki łatwo zgnieść, uszkodzić, co mogłoby skutkować rozlaniem płynów.

Przezroczysta kosmetyczka OCHNIK TOREC-0900-81 (W24) świetnie sprawdzi się do przewożenia płynnych kosmetyków w bagażu podręcznym

7. Ubrania zwijaj w rulony

Niezależnie od tego, czy zabierasz ze sobą walizkę czy plecak, nigdy nie składaj ubrań w kostkę. Zamiast tego zawijaj je w rulony – ta zasada dotyczy tak samo T-shirtów, jak i sukienek czy koszul.


Tak ułożona odzież zajmuje o wiele mniej miejsca. Nie wierzysz? Możesz w domu spakować się, stosując obie metody składania ubrań i przekonać się, czy mamy rację. Gdy często podróżujesz, warto pójść o krok dalej i zakupić kilka cienkich, materiałowych toreb, do których można wszystko ściśle upakować, segregując je jednocześnie. Wtedy łatwiej znaleźć jedną konkretną rzecz w sytuacji, gdy codziennie lub co dwa-trzy dni się przemieszczasz i nie ma sensu wykładać wszystkiego do szaf w pokoju noclegowym.


Dodatkową zaletą jest to, że zwinięte w rulony ubrania gniotą się nieco mniej, a tym samym zwiększa się szansa, że na miejscu nie trzeba będzie używać żelazka… którego może nie być na wyposażeniu pokoju.


Aby więcej rzeczy zmieścić w plecaku podróżnym OCHNIK TORES-0991-81 (W24), ubrania zwiń w rulony

8. Pakuj ubrania do worków próżniowych

Jest jeszcze jedna metoda na kompaktowe pakowanie się, wykorzystująca worki próżniowe. Dzięki temu, że wkładasz ubrania do takich worków, a następnie odsysasz powietrze, możesz zmniejszyć ich objętość nawet o 75%! Tym samym więcej rzeczy zmieścisz w swoim bagażu podręcznym (pamiętaj jedynie o tym, że waga całości się nie zmieni, więc warto tego pilnować).


Brzmi jak rozwiązanie idealne? Prawie. Musisz mieć świadomość, że odzież w workach próżniowych będzie się gnieść. Ponadto kupując takie worki, trzeba zwrócić uwagę na to, czy ich zawór umożliwia odsysanie powietrza za pomocą rurki od odkurzacza. Branie ze sobą specjalnej pompki raczej nie będzie mieć sensu. I co najważniejsze, trzeba wcześniej zweryfikować, czy w swoim miejscu noclegowym będziesz mieć dostęp do odkurzacza, aby w drogę powrotną móc spakować się w dokładnie ten sam sposób.


9. Kosmetyki przelej do małych buteleczek i pojemników

Już wszystko prawie spakowane i zostały tylko kosmetyki? Zamiast standardowych produktów zaopatrz się w:


 • próbki (zajmują mało miejsca);

 • mini wersje standardowych produktów;

 • butelki i słoiczki o pojemności do 100 ml.

Musisz wiedzieć, że w bagażu podręcznym nie można przewozić płynów w opakowaniach powyżej 100 ml, więc przelanie żelu pod prysznic czy szamponu będzie wręcz koniecznością. Najlepiej też ograniczyć ilość zabieranych ze sobą produktów do niezbędnego minimum.


FAQ

1. Co trzeba wyjąć z bagażu podręcznego?

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku konieczne jest wyjęcie z bagażu podręcznego wszystkich płynów (dotyczy to nie tylko wody, ale również kosmetyków), produktów spożywczych dla dzieci, dietetycznej żywności oraz lekarstw w płynie. Należy pozostawić je w przeznaczonym do tego koszyku. Ważne jest, aby podczas pakowania wszystkie wymienione rzeczy umieścić na górze plecaka lub na wierzchu w walizce, by nie wydłużać kolejki i nie narażać się na niepotrzebny stres.


2. Co można zabrać do bagażu podręcznego w samolocie?

Do bagażu podręcznego spakujesz się nawet na kilkudniowy wyjazd. Na pokład samolotu możesz wnieść m.in. kosmetyki (jeśli są w postaci płynnej, pojedynczy produkt nie może przekraczać 100 ml), ubrania, buty (dotyczy również szpilek), lekarstwa, sprzęt elektroniczny taki jak aparat fotograficzny, turystyczne żelazko, laptop czy nawet prostownicę, a także książki.


3. Czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym?

W bagażu podręcznym nie można mieć przede wszystkim ostrych przedmiotów – zabronione są m.in. żyletki trzymane luzem, strzykawki, korkociąg czy golarka (wyjątkiem są jednorazowe maszynki do golenia). Podczas kontroli bagażowej napoje oraz lekarstwa i kosmetyki w formie płynnej, które znajdują się w butelkach lub pojemnikach powyżej 100 ml zostaną zabrane przez obsługę lotniska. Oprócz tego w bagażu podręcznym nie można mieć substancji chemicznych, takich jak obezwładniający aerozol, większości narzędzi oraz substancji łatwopalnych.


Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL