Czapka to znienawidzony przez wielu element stylizacji. Uwiera, niszczy fryzurę i nierzadko psuje cały look. Ale czy naprawdę musi tak być? Zamiast rezygnować z tego dodatku, sprawdź nasze wskazówki, jak zadbać o stylowy wygląd i komfort na co dzień.
Jak dobrać czapkę? Podstawowe zasady
Na początek przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, dzięki którym będziesz czuć się o wiele lepiej w zimowym nakryciu głowy. Jednym z podstawowych błędów jest wybieranie czapek wykonanych w 100% z tworzyw syntetycznych, jak poliester. Dlaczego? Ponieważ takie akcesorium nie dość, że nie grzeje odpowiednio, to jeszcze prowadzi do nadmiernego pocenia się skóry głowy. Zamiast tego szukaj modeli wykonanych z bawełny lub wiskozy (na okres przejściowy oraz cieplejsze, zimowe dni), a także wełny.
Uważaj jednak, ponieważ nawet wełniane czapki damskie lub męskie mogą stać się sporym utrapieniem. Często „gryzą” i powodują swędzenie, które sprawia, że masz ochotę od razu je ściągnąć. Lecz i na to jest sposób – wybieraj akcesoria z wełny merino lub kaszmiru, które są delikatne i przyjemne w dotyku. Dobrym rozwiązaniem są również modele będące mieszanką naturalnych i syntetycznych tworzyw.

Materiał wpływa przede wszystkim na komfort użytkowania, a często równie ważny jest wygląd. Jeśli niezależnie od stylizacji czujesz się źle w wybranym nakryciu głowy, prawdopodobnie czapka została niewłaściwie dobrana do Twojego kształtu twarzy. Na co zwracać uwagę?
Zacznij od zrobienia sobie selfie telefonem (w przypadku kobiet koniecznie w związanych włosach i z upiętą grzywką, odsłaniającą czoło). Gdy zdjęcie będzie gotowe, przejdź w tryb edycji i za pomocą pisaka obrysuj całą twarz. To pomoże Ci dostrzec, czy ma ona owalny, trójkątny czy kwadratowy kształt.
Jak dopasować czapkę do kształtu twarzy?
Zastanawiasz się, jaka czapka damska do okrągłej twarzy będzie najlepiej pasować? Tutaj kluczowe jest optyczne wysmuklenie buzi, np. za pomocą kaszkietów lub modeli o wydłużonym fasonie, jak niewychodząca z mody smerfetka. Jednocześnie nie tylko kobiety mają z tym problem. Patrolówka to odpowiedź na pytanie, jaka czapka męska do okrągłej twarzy.
Osoby o symetrycznym, lekko zwężającym się ku dołowi, owalnym kształcie twarzy mają ułatwione zadanie, ponieważ pasuje im prawie każde nakrycie głowy, od wełnianych, grubych czapek z pomponami, aż po kapelusze z szerokim rondem.
Masz mocno zarysowaną żuchwę i szerokie kości policzkowe? Postaw na modele, które optycznie wysmuklą twarz oraz dodadzą jej delikatności. Najlepiej sprawdzą się takie fasony jak beanie oraz czapki z dużym pomponem. Radzimy unikać mocno przylegających krojów, które tylko podkreślą ostre rysy.

Jaka czapka do płaszcza i kurtki? Nie tylko fason się liczy!
Materiał oraz fason dopasowany do kształtu twarzy to podstawowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, wybierając czapkę, która będzie zarówno dobrze wyglądać, jak i zapewniać ochronę przed chłodem. Warto jednak przy okazji zadbać o modny, stylowy look. W jaki sposób? Odpowiednio dobierając nakrycie głowy do okrycia wierzchniego, zarówno pod kątem fasonu, jak i koloru.
Najbardziej uniwersalne są proste, minimalistyczne modele, które przylegają do głowy. Założysz je zarówno do eleganckiego płaszcza, jak i codziennej kurtki. To doskonały wybór dla osób, które nie chcą zbyt wiele czasu spędzać na doborze zimowych akcesoriów.

Jeśli chcesz postawić na klasyczny look, wybierz beret, wełniany kapelusz z okrągłym rondem lub fedorę. Będą idealnie pasować do eleganckiego damskiego okrycia wierzchniego. Luźniejsze, bardziej casualowe fasony, jak beanie, łącz z obszernymi płaszczami o kroju szlafrokowym.

A jaka czapka do płaszcza męskiego będzie najlepiej pasować? Strzał w dziesiątkę stanowią kaszkiety oraz berety, które są ponadczasowe. Na co dzień, np. do pracy, wybieraj gładkie, dzianinowe modele bez ozdób.

W przypadku kurtek masz nieco więcej możliwości. Do wyboru są:
materiał wykonania;
ocieplenie;
rodzaj podeszwy;
wysokość cholewki;
fason i wykończenie.
W tym wypadku sporo zależy od fasonu odzieży wierzchniej. Jeśli chcesz mieć pewność, że nakrycie głowy będzie pasować do wszystkiego, postaw na model beanie, który już od wielu lat nie wychodzi z mody. Dodatkowo, jeśli nie wiesz, jaka czapka do kożucha to najlepszy wybór, postaw właśnie na tę opcję.
To, co często stanowi problem podczas doboru nakrycia głowy do kurtki lub płaszcza, to kolor. Szukasz akcesoriów, które będą pasować do wszystkiego? Zdecyduj się na czapkę w kolorze beżowym, kremowym, czarnym lub szarym. Poniżej przygotowaliśmy też kilka najpopularniejszych propozycji dla osób szukających czegoś bardziej oryginalnego.
Jak dopasować czapkę do kształtu twarzy?
Beżowe okrycie wierzchnie męskie lub damskie to idealna baza zimowych stylizacji, ponieważ pozwala na wprowadzenie dodatków w praktycznie każdym kolorze. To, co radzimy, to zdecydować się na modne w danym sezonie odcienie – kupując jakościową beżową kurtkę, będzie można przez wiele lat unowocześniać ją akcesoriami zgodnymi z najnowszymi trendami.

W sezonie jesienno-zimowym 2024/2025 króluje przede wszystkim burgund (oraz jego cieplejszy odcień – bordo), butelkowa zieleń i brąz. I chociaż brązowa czapka do beżowego okrycia nie brzmi zbyt oryginalnie, to pozwala skomponować prosty, choć elegancki, monochromatyczny look.
Jaka czapka do czarnej kurtki?
Najczęstszym wyborem do czarnej kurtki są dodatki w tym samym kolorze. I chociaż nie jest to błąd, znacznie ciekawszy efekt uzyskasz, stawiając na szarości czy brąz. Możesz też pozwolić sobie na inną kolorystykę, zwróć jednak uwagę, aby barwa miała zgaszony, stonowany odcień. To pozwoli Ci zachować klasyczną elegancję w każdej sytuacji.
Jaka czapka do zielonej kurtki?
Do zielonej kurtki najlepiej pasuje kolor bordowy, musztardowy oraz granatowy. Ciepłe, żółte odcienie sprawdzą się na co dzień, natomiast bordo i granat sprawią, że stylizacja nabierze wyrafinowanego charakteru. Oprócz tego przetestuj dodatki w ciepłych, brązowych barwach, jak np. czekoladowy.
Jaka czapka do granatowej kurtki?
Czerwona kurtka to najmocniejszy element stylizacji, dlatego w dodatkach lepiej sprawdzają się stonowane akcesoria. Zestawiaj odzież wierzchnią w kolorze czerwonym z szarymi lub beżowymi czapkami.
Jaka czapka do czerwonej kurtki?
Granat, podobnie jak beż i czerń, jest uniwersalnym kolorem pozwalającym na modowe eksperymenty. Jeśli kochasz minimalizm, łącz granatową odzież wierzchnią z beżowymi lub szarymi dodatkami. Odcień burgundowy lub musztardowy sprawi natomiast, że całość będzie wyglądać modnie i nowocześnie.
Czapka i szalik, czyli jak łączyć zimowe dodatki
Masz już idealne nakrycie głowy i teraz zastanawiasz się, czy czapka i szalik męski lub damski muszą być w tym samym kolorze? Nie, aczkolwiek, aby zachować spójny look, zaleca się, aby były utrzymane w podobnej tonacji. Najprościej jest zdecydować się na zakup kompletu.

Twarzowe czapki damskie
Gdy już wiesz, jak wybrać czapki zimowe damskie, sprawdź nasze propozycje stylowych i ponadczasowych dodatków, które uzupełnią Twój look.
Stawiasz na minimalizm i jesteś zwolenniczką szafy kapsułowej? Idealnym wyborem dla Ciebie będzie klasyczna kremowa czapka damska w wersji przylegającej lub z pomponem (fason dopasuj do swojego kształtu twarzy). Założysz ją zarówno do luźnego, casualowego płaszcza, jak i puchówki w nieco bardziej sportowym wydaniu.

Modną, bardzo ciepłą i przy okazji niecodzienną propozycją jest czapka uszatka. Ten nieco zapomniany dodatek wraca do łask w ostatnich sezonach. Jeśli chcesz stworzyć efekt jak z luksusowych, narciarskich kurortów, kup uszatkę w jasnym, białym lub kremowym odcieniu.

Berety, czyli eleganckie nakrycia głowy damskie, to najlepszy wybór do płaszczy. Ale, żeby nie wyglądały zbyt klasycznie, postaw na wersję w modnym w danym sezonie kolorze. Wtedy najlepiej połącz czapkę z szalikiem damskim utrzymanym w tym samym odcieniu.

Stylowe czapki zimowe męskie
W przypadku męskich czapek zimowych rządzi przede wszystkim prostota. Najchętniej wybierane są jednolite, przylegające do głowy modele, chociaż można też znaleźć wersje z dodatkowym wzorkiem. Pamiętaj jednak o tym, że im więcej się dzieje w dodatkach, tym spokojniejsza powinna być reszta stroju.
Na początek polecamy nowoczesną czapkę w kolorze brązowym, którą możesz nosić zarówno z czarną, beżową, jak i khaki kurtką. Żeby ułatwić sobie codzienny dobór stylizacji, skompletuj od razu pasujący do niej szalik.

Chcesz odświeżyć swój look? Tak jak w przypadku kobiet, wystarczy postawić na kolor. Modne odcienie najłatwiej jest wprowadzać za pomocą akcesoriów i tutaj znowu króluje czapka w ciemnozielonym odcieniu.

FAQ
1. Jaki jest najlepszy materiał na czapkę?
Najlepszym materiałem na czapkę zimową jest wełna, która z jednej strony bardzo dobrze grzeje, a z drugiej zapewnia oddychalność, dzięki czemu skóra głowy się nie poci. Dodatkową zaletą wełnianych nakryć głowy jest to, że nie elektryzują włosów i tym samym nie psują fryzury. Alternatywą są modele wykonane z bawełny lub wiskozy. Mają podobne właściwości, jednak nie są tak ciepłe. Noś je w okresie przejściowym lub w dni, gdy temperatury na dworze są dodatnie.
2. Jaka czapka, żeby nie swędziała głowa?
Wełniane czapki są najczęściej polecanym nakryciem głowy w okresie zimowym. Ich wadą jest jednak to, że często powodują uczucie swędzenia. Jak tego uniknąć? Należy wybierać dodatki wykonane w 100% z wełny merino. Jej włókna są delikatne, nie „gryzą” i sprawdzają się nawet w przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze. Droższą, ale przy tym niezwykle wygodną opcją są modele kaszmirowe. Są miękkie, przyjemne w dotyku i nawet bardzo cienkie czapki zapewniają wysoki komfort termiczny. Jeśli jednak szukasz budżetowej opcji, zdecyduj się na nakrycie głowy będące mieszanką dowolnej wełny i tworzyw syntetycznych.
3. Jakie czapki po 50. roku życia?
Chociaż czapki nie mają limitu wieku, w praktyce osoby starsze lepiej czują się w klasycznych modelach. Idealne czapki dla pań po 60. roku życia to m.in. berety, wełniane kaszkiety, a także dopasowane do kształtu głowy modele. Aby przy okazji zachować elegancki wygląd, najlepiej stawiać na stonowane kolory jak szarość czy beż. Mężczyźni w tym wieku cenią sobie przede wszystkim prostotę i wygodę, dlatego dobrą opcją są wełniane, bezszwowe modele, bez zbędnych dodatków.
4. Jaka czapka do krótkich włosów?
Osoby w krótkich włosach najlepiej wyglądają w luźnych, elastycznych czapkach o wydłużonym fasonie, np. beanie lub z pomponem. Dobrze, jeśli nie są mocno naciągnięte na czoło, ponieważ dzięki temu podkreślają fryzurę, zamiast ją całkowicie zasłaniać. Lepiej za to unikać modeli, które mocno przylegają do głowy. Alternatywą mogą być też nauszniki oraz wełniane opaski.