Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

|

Starasz się o wymarzoną pracę i udało Ci się dotrzeć do etapu, w którym rekruter zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Pokaż się od jak najlepszej strony i już od pierwszych sekund sprawiaj wrażenie osoby idealnej na to stanowisko. W jaki sposób to osiągnąć? Między innymi odpowiednim strojem. Sprawdź, jak ubrać się na rozmowę o pracę.

Czy strój na rozmowę kwalifikacyjną naprawdę jest taki ważny?

O tym, czy nadajesz się do danej pracy, powinny decydować umiejętności i doświadczenie. Nie da się jednak ukryć, że w większości przypadków bardzo duże znaczenie podczas rozmowy ma pierwsze wrażenie. Dlatego warto zadbać o to, aby ubrania świadczyły o Twoim zaangażowaniu, odpowiedzialności oraz profesjonalnym podejściu.


Chcesz wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Mamy dobrą wiadomość – wcale nie musisz wyciągać z szafy nielubianego garnituru czy wyjątkowo eleganckiej sukienki, w której i tak będziesz się źle czuć. Najważniejsze to zachować schludny wygląd. W pierwszej kolejności unikaj:


  • spranych, znoszonych ubrań;

  • zaplamionych bluzek i koszul (jeśli poranna kawa wylądowała… na Tobie, poświęć tych kilka dodatkowych minut na przebranie się);

  • niewyprasowanej, pogniecionej odzieży

Strój, który już na pierwszy rzut oka wygląda niechlujnie, będzie świadczyć o tym, że niezbyt zależy Ci na danej pracy, może także sprawiać u rekrutera wrażenie, że jesteś osobą niepoukładaną, chaotyczną, a takiej raczej żaden pracodawca nie chce zatrudniać.


A skoro wiesz już, w co się nie ubierać, poznaj kilka ogólnych zasad, dzięki którym skompletowanie idealnej stylizacji stanie się o wiele prostsze.


Jak się ubrać na rozmowę o pracę – ogólne zasady

Przyjęło się, że ubranie na rozmowę o pracę powinno reprezentować styl smart casual lub biznesowy, aczkolwiek czasami klasyczna marynarka damska czy idealnie skrojony garnitur męski może być przesadą – zwłaszcza wtedy, gdy ubiegasz się o stanowisko np. w sklepie zoologicznym, w kinie czy ośrodku sportowym. Dlatego pierwszą, podstawową zasadą, jest dobranie stylizacji pasującej do pracy, o którą się ubiegasz.


No dobrze, a jak to zrobić? Często to kwestia intuicyjna, zwłaszcza gdy swoją przyszłość wiążesz z prawem, finansami lub administracją. W innym przypadku warto zrobić mały research, aby dowiedzieć się, jaki dress code obowiązuje w firmie. Zapoznaj się z materiałami dostępnymi na stronie internetowej, szukaj galerii pracowników (zakładki „kariera” oraz „zespół” powinny być pomocne). Warto też prześledzić social media, gdzie często pokazywane są kulisy pracy i można przekonać się, jak faktycznie pracownicy się ubierają.


Klasyczna, skórzana marynarka KURDS-0420-1274 (W23) wygląda profesjonalnie, a jednocześnie pomoże się wyróżnić

Prostą i wyjątkowo przydatną wskazówką jest również to, aby postawić na ubrania wykonane z materiałów odpornych na gniecenie. W końcu co z tego, że rano poświęcisz kilkanaście minut na prasowanie, jak już sama podróż sprawi, że strój nie będzie wyglądać nienagannie.


Wciąż nie masz do końca pewności, co na siebie założyć? Postaw na neutralne rozwiązania: cygaretki (w wersji damskiej) lub chinosy (dla mężczyzn) zamiast jeansów, luźna koszula będąca alternatywą dla codziennej bluzki oraz pełne buty (tutaj sprawdzą się prawie każde, które nie są… obuwiem sportowym).


Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby strój na rozmowę o pracę był wygodny oraz dopasowany do Ciebie. Doda Ci to pewności siebie oraz zapewni komfort psychiczny w już i tak wystarczająco stresującej sytuacji.


Rozmowa kwalifikacyjna – stylizacje dla kobiet

W przypadku kobiet rozwiązaniami, które zawsze się sprawdzają, są m.in.:


  • elegancka spódnica, np. ołówkowa (należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby nie była zbyt krótka);

  • prosta, dopasowana (ale nie obcisła) sukienka o długości sięgającej lekko przed kolana;

  • damski garnitur;

  • cygaretki połączone z koszulą lub bluzką koszulową i marynarką.

Każdą z tych opcji warto dobrać do branży, z którą wiążesz przyszłość zawodową. Jeśli jest ona konserwatywna, jak prawo i finanse, obowiązywać będzie biznesowy, elegancki dress code. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest klasyczna, minimalistyczna sukienka w stonowanym kolorze, garnitur czy zestaw składający się z koszuli, żakietu oraz spodni w kant. Warto stawiać na kolor granatowy, który w biznesowym dress codzie uznawany jest za profesjonalny.


W zależności od stanowiska czarną dopasowaną spódnicę SPCDT-0076-99 (W23) możesz połączyć z biznesową koszulą lub casualową, elegancką bluzką

W przypadku stanowisk, w których pracownik nie ma bezpośredniego kontaktu z ważnymi klientami, obowiązuje bardziej swobodny styl, idący w stronę smart casual. Ze względu na okoliczności powinien oczywiście schludny, można sobie jednak pozwolić na spodnie materiałowe czy nieformalne bluzki. W wielu wypadkach nawet odpowiednio dobrana stylizacja z jeansami sprawi, że będziesz się dobrze prezentować (wyjątkiem są jeansy z dziurami czy przetarciami).


Nieco innymi zasadami rządzi się branża kreatywna oraz modowa – w tym przypadku zakładając kostium lub garsonkę, można wywołać efekt „overdressed”. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się w kwiecistej, letniej sukience będzie dobrym wyborem. Można natomiast podkreślić swoją indywidualność za pomocą kolorów i nietypowych fasonów.


Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór dla mężczyzn

W przypadku mężczyzn zasady są bardzo podobne, a to, co się sprawdza, to przede wszystkim:


  • klasyczny garnitur;

  • koszula i spodnie w kant;

  • proste, materiałowe spodnie lub ciemne jeansy zestawione z marynarką i koszulą.

Gdy aplikujesz o prestiżowe, wysokie stanowisko, najlepiej postawić na styl business professional, który najczęściej oznacza garnitur. Najlepszy będzie gładki lub delikatnie prążkowany, natomiast kratka mogłaby zostać uznana za zbytnią ekstrawagancję.


Planujesz pracę w biurze? Postaw na smart casual – garnitur zamień na materiałowe spodnie w kant (mogą być o kroju 7/8, ale wtedy zwróć uwagę na buty) oraz wygodną koszulę połączoną z marynarką o sportowym kroju.


A czy jeansy i basicowa koszulka mogą być dobrym połączeniem na rozmowę o pracę? Tak, jeśli na stanowisku, o które się starasz, obowiązuje nieformalny dress code. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, warto do tego założyć elegancki sweter lub marynarkę.


Gładka koszula męska KOSMT-0305-61 (W23) to zawsze dobry wybór na rozmowę o pracę

Ubiorem, który jest źle widziany, niezależnie od branży, są natomiast krótkie spodenki. Nawet latem lepszym pomysłem byłoby założenie ciemnych jeansów niż spodenek sięgających przed kolana.


Jakie buty na rozmowę o pracę?

Odpowiednie ubrania to połowa sukcesu. Musisz jeszcze zadbać o pasujące buty oraz dodatki. Bez względu na płeć na liście „zakazanego obuwia” z pewnością znajdą się klapki i japonki oraz sandały.


Kobiety będą dobrze wyglądać w butach na obcasie – sprawdzą się zarówno niewysokie szpilki (maksymalnie do 7 cm), jak i czółenka. Będą one pasować niezależnie od tego, jakie są pozostałe elementy garderoby. Lepiej czujesz się na płaskiej podeszwie? Załóż mokasyny lub oksfordki. Dobrym wyborem mogą być także baleriny, ale raczej nie w przypadku branż, w których obowiązuje styl business professional. Zimą natomiast można założyć botki lub kozaki sięgające przed kolano. Mogą być na obcasie lub płaskiej podeszwie.


Mężczyźni powinni natomiast dobrać wizytowe półbuty lub mokasyny w kolorze dopasowanym do stroju.


Szpilki BUTYD-0710-80 (W23) w cielistym kolorze wyglądają profesjonalnie i jednocześnie dodają pewności siebie

Dodatki, dzięki którym się wyróżnisz

Cały czas przewija się zasada, zgodnie z którą stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną powinna być prosta oraz stonowana. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić i zapaść w pamięć, postaw na dobrze dobrane dodatki.


Biżuteria w żywszych kolorach, duży, designerski zegarek na rękę czy nawet portfel, z którego wyciągasz swoją wizytówkę, mogą w nienachalny sposób ożywić cały strój. To również sposób na to, aby wyrazić swoją osobowość.


Z eleganckiego, skórzanego portfela PORES-0863-99 (W23) możesz na początku rozmowy wyciągnąć swoją wizytówkę

FAQ

Jakie kolory ubrań są odpowiednie na rozmowę o pracę?

Na rozmowę kwalifikacyjną warto wybrać stonowane, neutralne kolory. Bardzo dobrze sprawdzi się granat, który wygląda elegancko i profesjonalnie. Uniwersalne są szarości, brązy oraz beże. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby strojem podkreślić swój wygląd, dlatego jeśli w którymś z tych odcieni nie wyglądasz dobrze, lepiej wyłamać się ze sztywnych zasad. Na żywe kolory stawiaj jedynie wtedy, gdy łączysz je z eleganckimi fasonami – niebieski, zielony garnitur może spowodować, że się wyróżnisz.


Czy na rozmowę o pracę można włożyć sportowe buty?

Zdecydowanie nie zakładaj sportowego obuwia na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli wiesz, że pracownicy na co dzień chodzą w sneakersach lub tenisówkach. Choć sportowe buty na stałe królują w codziennych stylizacjach, nie są dobrym wyborem, gdy chcesz pokazać swoje zaangażowanie i odpowiedzialność. Mogą spowodować, że rekruter uzna, że nie podchodzisz zbyt poważnie do spotkania, a to będzie potem rzutować na jego decyzję.


Czy na rozmowę o pracę można włożyć ubrania w kwiaty?

Strój na rozmowę o pracę powinien być prosty, stonowany, nie powinien odciągać uwagi od Ciebie. Dlatego wszelkie wzory, w szczególności kwiaty, nie są dobrym wyborem, zwłaszcza że kojarzą się z wiosennymi, letnimi stylizacjami na wyjścia z przyjaciółmi, a nie z biznesowym dress codem.


Jakie rodzaje torebek są odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną?

Kobiety powinny sięgać po torebki średnich rozmiarów, takie jak kuferki lub listonoszki w eleganckim wydaniu. Mogą być zawieszane na ramię lub noszone w ręce. Duże dodatki, w tym shopperki, będą zbyt nieporęczne, mogą też niepotrzebnie zdominować cały strój. Panowie mogą postawić na skórzaną torbę lub aktówkę. To, czego z pewnością nie powinni ze sobą zabierać, to plecak oraz nerka/saszetka.


Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL