Szukasz okrycia wierzchniego na zimę, które byłoby nie tylko ciepłe, ale też stylowe i wygodne? Możliwości masz tak naprawdę wiele, dlatego czas sprawdzić, która z opcji jest dla Ciebie – modna kurtka, długi płaszcz czy może przyjemnie otulające ciało futro.
Jak wybrać ciepłe okrycie zimowe?
Na początek mamy dobrą wiadomość – nie musisz rezygnować z modnego wyglądu na rzecz funkcjonalności i komfortu cieplnego, ponieważ obie te kwestie można połączyć, co nieustannie udowadniamy, tworząc nowe kolekcje marki OCHNIK.
Najważniejsze to materiał wykonania oraz ocieplenie. W przypadku kurtek, zarówno damskich, jak i męskich, kluczowe jest wypełnienie. Ciepłe okrycie zimowe najczęściej zawiera kaczy lub gęsi puch, który zapewnia bardzo dobre właściwości grzewcze, a przy tym jest lekki. Coraz częściej wykorzystuje się również syntetyczny puch, który nierzadko cechuje się tymi samymi lub podobnymi parametrami. Jego dodatkową zaletą jest antyalergiczność oraz to, że nie wchłania tak mocno wody jak naturalny (szybciej schnie, nie robi się ciężki).
Płaszcze, nawet te zimowe, raczej nie mają wszytego ocieplenia, dlatego tutaj istotny jest materiał. Najlepsza byłaby wełna lub kaszmir, jednak ze względu na cenę obu tych tkanin, zazwyczaj stosuje się mieszanki. Zwróć uwagę na to, aby płaszcz miał co najmniej 40-50% wełny w składzie. Ponadto mało osób wie o tym, że ważna jest też podszewka. Jeśli zależy Ci na komforcie cieplnym, najlepiej sprawdzi się podszewka z bawełny lub acetatu, który wykorzystujemy w OCHNIK. Acetat jest materiałem sztucznym, który wizualnie przypomina jedwab, a przy tym ma właściwości bawełny – jest miękki, przyjemny w dotyku, pozwala skórze swobodnie oddychać oraz dobrze wchłania wilgoć.
Coraz większą popularnością cieszą się też futrzane okrycia zimowe, które mogą być wykonane zarówno z futra naturalnego, jak i sztucznego. Oprócz ciepła gwarantują efektowny wygląd oraz wrażenie, jakby coś niezwykle miękkiego otulało ciało.
Ponadto odzież wierzchnia powinna spełniać jeszcze kilka warunków. Chociaż krótkie kurtki zwykle łatwiej wystylizować, lepiej wybierać modele o przedłużonym fasonie, które dobrze zakrywają plecy oraz pośladki. Jeśli nie masz pewności co do rozmiaru, wybierz ten nieco większy, ponieważ dzięki temu będzie można założyć pod spód kilka warstw. Ponadto dobrą opcją jest ciepłe, zimowe okrycie z kapturem lub stójką.
Okrycia damskie wierzchnie na zimę
Dla kobiet niezwykle ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale też moda oraz dobre dopasowanie do sylwetki. Kurtka czy płaszcz mają być ponadczasowe, łatwe w stylizacji, a do tego najlepiej, aby podkreślały sylwetkę. Czy da się to wszystko osiągnąć? Tak! Sprawdź stylowe i ciepłe okrycia wierzchnie zimowe damskie.
1. Kurtki damskie na zimę
Kurtki damskie są zróżnicowane pod kątem fasonów i tak naprawdę każdy krój ma coś ciekawego do zaoferowania. Czasami jednak okrycie wierzchnie, zwłaszcza to grubsze, może przytłaczać figurę i ją poszerzać. Są jednak na to sposoby.
Dobrą izolację termiczną zapewniają puchówki. Jak wspominaliśmy, wypełnienie z puchu kaczego jest lekkie i nie pogrubia, dlatego stosunkowo cienka kurtka potrafi być niezwykle ciepła. A jeśli do tego ma wszyte ściągacze w talii, będzie świetnie eksponować damską sylwetkę.

Kolejną propozycją jest kurtka pikowana o wydłużonym fasonie, która przypomina z wyglądu płaszcz, jest jednak bardziej wygodna i praktyczna. Pikowanie umożliwia „schowanie” wypełnienia, tak aby okrycie nie sprawiało wrażenia zbyt grubego. Tutaj także zalecane jest ocieplenie z puchu lub z połączenia puchu i pierza.

Jeszcze jednym ciekawym modelem okryć wierzchnich są kurtki pikowane w okrągłe kształty, a nie poziome pasy. Dzięki temu na zewnętrznej warstwie tworzy się oryginalny, ozdobny wzór.

1. Płaszcze damskie na zimę
Kurtki to idealne okrycie zimowe na co dzień, jednak nie zawsze sprawdzają się, gdy zależy Ci na eleganckim wyglądzie. Wtedy lepszym wyborem są długie płaszcze, sięgające za kolano lub do połowy łydki. Mogą być klasyczne, dwurzędowe i z szerokimi klapami lub o modnym w ostatnich sezonach kroju szlafrokowym, który wyróżnia się luźnym fasonem oraz przewiązywanym w talii paskiem.

Aby odzież wierzchnia tego typu była ciepła, musi mieć w składzie wełnę, a jej zawartość nie powinna być mniejsza niż ok. 40%. Niektóre modele mają również dodatkowo kołnierz wykończony syntetycznym lub naturalnym futrem, który można odpiąć i w ten sposób dopasować płaszcz do okazji.

Futra damskie na zimę
Szukasz efektownego okrycia, które jest równie ciepłe co wygodne? Postaw na futro! Nie musi być naturalne, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, można osiągnąć efekt zbliżony do oryginalnego, nie tylko pod względem wyglądu, ale także właściwości.
Krótkie futerko będzie idealnym wykończeniem wieczorowych stylizacji, natomiast nieco dłuższe, o kroju charakterystycznym dla płaszczy, dobrze sprawdzi się podczas ważnych biznesowych spotkań.
Ze względu na to, że taki rodzaj odzieży wierzchniej od razu przykuwa wzrok, lepiej zdecydować się na neutralną kolorystykę. Z mody nie wychodzi czerń, sprawdzą się również beż i brąz, które dominują w tegorocznej kolekcji jesienno-zimowej.

Kożuchy damskie na zimę
Ostatnią propozycją dla kobiet są kożuchy. To okrycie wierzchnie, które przez lata było niedoceniane, lecz ostatnio wraca do łask, choć w nieco unowocześnionej wersji. Czym się wyróżnia? Tym, że jest wykończone futrem, ale od wewnętrznej strony. Dzięki temu bardzo dobrze grzeje. Zewnętrzna warstwa może być natomiast wykonana z wełny, materiałów syntetycznych lub z mieszanki obu tych tkanin.

Wierzchnie okrycia zimowe dla niego
Uniwersalna i praktyczna zimowa odzież wierzchnia dla mężczyzn to taka, która jest ciepła, wygodna i przy tym stylowa, pasująca na wiele różnych okazji. Panowie do wyboru mają m.in. klasyczne fasony płaszczy, minimalistyczne kurtki czy kożuchy. Na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Kurtki męskie zimowe
Zimą lepiej zapomnieć o kurtkach skórzanych, chyba że są podszyte od wewnętrznej strony futerkiem. W innym przypadku mogą okazać się niewystarczająco ciepłe. Można za to wybrać okrycie stylizowane m.in. na pilotkę czy ramoneskę, które posiada ocieplenie.

Na co dzień dobrym wyborem jest parka, czyli kurtka męska o wydłużonym kroju, która stanowi dobrą alternatywę dla płaszczy. Z jednej strony jest wygodna i praktyczna, a z drugiej na tyle minimalistyczna, że prezentuje się elegancko. Można nosić ją do pracy oraz na ważne spotkania. Jej atutem jest też puchowe (najczęściej syntetyczne) wypełnienie.

Przygotowanie się w ten sposób spowoduje, że w trakcie przeglądania ubrań będziesz w stanie lepiej skoncentrować się na celu, trudniej będzie Ci się rozproszyć.
Płaszcze męskie na zimę
Męski płaszcz to eleganckie i efektowne wykończenie każdego outfitu, nawet z jeansami. Może być jedno- lub dwurzędowy, a także ze stójką. Najczęściej jest krótszy niż damskie modele, sięga niewiele za pośladki, chociaż modne są też kroje kończące się przed kolanami.
I tak jak w przypadku kobiecych płaszczy, powinien posiadać wełnę w składzie, aby zapewniać komfort cieplny.
Kożuchy męskie na zimę
W ostatnich sezonach można zauważyć rosnące zainteresowanie kożuchami dla mężczyzn. Zwykle mają mocny charakter, są stylizowane na ramoneskę lub pilotkę, a to, co jest w nich najbardziej efektowne, to futro, które, choć znajduje się od wewnętrznej strony, jest wyeksponowane na kołnierzu.

Wyjątkowo ciepłe są kożuchy w całości wykonane ze skóry owczej. Zewnętrzna, matowa warstwa w połączeniu z wystającym od środka futrem daje wrażenie okrycia w stylu vintage.

FAQ
1. Jaka jest najcieplejsza kurtka na zimę?
Zimą, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, sprawdzają się przede wszystkim kurtki puchowe. Najlepsze właściwości grzewcze wykazuje naturalny puch (kaczy i gęsi), a także mieszanka puchu i pierza. Jednocześnie istotnymi czynnikami są grubość i waga wypełnienia, a także stopień rozprężności puchu (im jest wyższy, tym lepsza izolacja termiczna). Ponadto, ze względu na to, że ten typ ocieplenia szybko chłonie wodę i staje się pod jej wpływem ciężki, ważne jest, aby zewnętrzna warstwa zimowego okrycia wierzchniego była wodoodporna.
2. Po czym poznać ciepłą kurtkę?
Ciepłą kurtkę najłatwiej poznać po jej wypełnieniu. Dobrą izolację zapewnia puch – naturalny lub syntetyczny. Decydując się na okrycie wierzchnie z puchu syntetycznego, warto zwrócić uwagę na jego gramaturę – im jest wyższa, tym lepiej. Gramatura całej kurtki powinna zaczynać się od 120 g/mkw. Dodatkowo na komfort grzewczy w dużym stopniu wpływa krój. Zaleca się, aby wybierać okrycia wierzchnie o wydłużonym fasonie, sięgającym za pośladki. Warto też zwrócić uwagę na kaptur lub stójkę, które chronią szyję przed chłodnym wiatrem.
3. Jakie płaszcze są najcieplejsze?
Najcieplejsze są płaszcze uszyte z naturalnej wełny lub kaszmiru. Jednocześnie, aby zachować funkcjonalność okrycia wierzchniego, rzadko wykorzystuje się w 100% te tkaniny. Znacznie częściej miesza się je z materiałami syntetycznymi lub sztucznymi, dzięki którym płaszcz „nie gryzie”, zachowuje swoją formę i jest łatwiejszy w pielęgnacji. Jednak minimalna zawartość wełny nie powinna być niższa niż 40%, optymalna wartość to 50-60%. Ponadto lepiej unikać podszewki z poliestru, która nie przepuszcza powietrza. Sprawdzi się natomiast wiskoza lub acetat