Płaszcze wełniane – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie dobrać dodatki?

|

Jesień na dobre zagościła za oknem, zapowiadając rychłe nadejście zimy. Chowając letnie ubrania na dno szafy, warto jednocześnie pomyśleć o ciepłym, zimowym okryciu, które ochroni nas przed wiatrem i chłodem. Dla wielu kobiet pierwszym wyborem jest płaszcz wełniany – zobacz, jak wybrać odpowiednie okrycie, które posłuży Ci przez wiele lat.

Wybór stroju na jesień i zimę to nie lada wyzwanie – zwłaszcza dla tych kobiet, które cenią swobodę i nie lubią, kiedy ciężkie ubrania krępują im ruchy. Jeśli jednak oprócz wygody ważny jest dla Ciebie także modny krój, warto wybrać na jesień nie kurtkę, a właśnie płaszcz damski.


Jak wybrać płaszcz wełniany damski, aby posłużył Ci przez wiele sezonów?

Wełniany płaszcz zimowy z obszernym kapturem to doskonała propozycja na chłodniejsze dni (model FUTDW-0011)

Nie da się ukryć, że w tym roku na wybiegach króluje klasyka. To dobra wiadomość dla tych z Was, które planują kupić wełniany płaszcz zimowy teraz, aby korzystać z jego dobrodziejstw także przez następne sezony. Choć uwielbiamy modowe nowości, w przypadku płaszczy warto postawić na takie okrycie wierzchnie, które posłuży nam przez lata. Aby wybrać dobrze i sensownie, należy pomyśleć o dwóch aspektach: po pierwsze, liczy się krój, a po drugie materiał, z jakiego wykonany jest płaszcz.


W kwestii kroju warto jeszcze raz podkreślić, że najbardziej uniwersalny styl to właśnie klasyka – stonowane kolory i proste płaszcze z paskiem, puchowe kurtki czy skórzane jednorzędówki to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody. Warte uwagi są także wszelkie warianty takiego kanonicznego stylu – duże kaptury czy oryginalne stójki.


Materiały, z których wykonywane są płaszcze, to temat na osobny wpis — o kwestiach tkanin można bowiem rozmawiać godzinami. My na jesień i zimę najbardziej polecamy ciepły płaszcz z wełny. Dlaczego właśnie wełna? To materiał, który doskonale chroni przed chłodem i z pewnością będzie nam dobrze służył przez wiele sezonów. W nowej kolekcji OCHNIK znajdziesz wiele rodzajów okryć z wełny — klasyczne beżowe kurtki z kontrastującym, ciemnym paskiem, płaszcz wełniany damski z obszernym kapturem> czy też płaszcz w malinowym kolorze, która podczas ponurej aury przypomni Ci barwy wiosny.


Wełniany płaszcz zimowy – przede wszystkim wygoda

Płaszcz wełniany damski z ozdobnymi przeszyciami to fantazyjne i ciepłe okrycie dla kobiet lubiących bajkowe klimaty (model FUTDW-0014).

Jesienią i zimą, tak samo jak latem, najważniejsza jest swoboda, aby wychodzenie z domu nie było dla nas uciążliwe. Wybierając płaszcze wełniane zimowe damskie lub jesienne, warto sprawdzić je właśnie pod tym kątem. Na chłodniejsze dni dobrze jest wybrać coś naprawdę ciepłego – jeśli okrycie wierzchnie spełni swoją funkcję, pod kurtkę czy płaszcz nie będziesz musiała wkładać kilku grubych swetrów. Łącząc wygodę z najnowszymi trendami, będziesz miała pewność, że nadchodzący sezon będzie Twój.


Wśród jesienno-zimowych propozycji OCHNIK znajdziesz ciepłe płaszcze zimowe, które są zarówno wygodne, jak i modne. To na przykład piękny i przytulny płaszcz wełniany damski z ozdobnymi przeszyciami, który dzięki tkaninie imitującej kożuch i ciepłym obszyciom kołnierza oraz mankietów stanie się Twoim ulubionym okryciem nawet w najchłodniejsze dni. Jeśli natomiast wolisz kroje prostsze, a jednocześnie eleganckie, dobrym wyborem będzie klasyczny płaszcz wełniany damski zdobiony drobnymi kryształkami.


Ciepły płaszcz z wełny, ale jakiej?

Wełna świetnie izoluje, a także odprowadza wilgoć, sprawdzi się więc doskonale nie tylko w chłodne, ale także deszczowe dni. Jeśli chodzi o rodzaje wełny, to wśród klasyków gatunku wyróżniamy między innymi kaszmir, angorę, moher, wełnę merynosową (inaczej merino) czy wełnę z alpaki.


Choć stuprocentowa wełna może kusić, to jej domieszki także bywają wskazane. Przyjmuje się, że dobry płaszcz na zimę powinien mieć w składzie około 60-80% wełny. Resztę może stanowić poliester czy poliamid. Przyglądając się składowi płaszcza, powinniśmy natomiast unikać akrylu. Jest to materiał, który będzie się elektryzował i może sprawić, że żywotność okrycia będzie krótsza.


Jakie dodatki do wełnianego płaszcza?

Wełniana czapka i rękawiczki to idealne uzupełnienie zimowej stylizacji (futro na zdjęciu: model FUTDW-0015).

Ciepły, zimowy płaszcz z wełny, choćby najbardziej elegancki i gustowny, nie obejdzie się bez odpowiednich dodatków, takich jak buty, torebka, szalik lub apaszka. Każdy z nich może mieć niebagatelne znaczenie.


Aby uzyskać odpowiedni efekt, wybierając dodatki, dobrze jest przełamać nieco kolor płaszcza. I tak, jeśli jest on jasny, odpowiednie mogą być torebki w kolorze kawy z mlekiem lub odcieniach jasnego brązu. Do ciemnych okryć nada się natomiast torba beżowa, biała lub jasnoróżowa. Warto zwrócić uwagę na fason i nieco poeksperymentować – do płaszcza o kroju prostym można wybrać model z widocznymi klamrami, natomiast do rozwiązań typu oversize odpowiednie będą proste kopertówki.


Podobna zasada dotyczy butów. Jeśli chcesz dobrać odpowiednie obuwie do jesiennego płaszcza, zastanów się, jaki kolor będzie do niego pasował najbardziej. Duże znaczenie ma również krój buta. Jesienią modne są zwłaszcza wysokie botki, które dobrze będą wyglądać do płaszczy za kolana. Do krótszych kurtek warto wybrać niższe buty na płaskim lub wyższym obcasie.


Jeśli natomiast jesteś fanką szalików i apaszek, z pewnością wiesz, że w tej materii można pozwolić sobie na nieco więcej. Szalik w kolorze bordo lub apaszka w oryginalne wzory przełamią stonowane barwy płaszcza i dodadzą nieco fantazji jesiennemu outfitowi.


Jak dbać o ciepły płaszcz z wełny?

Odpowiednio zadbany wełniany płaszcz będzie wyglądał pięknie każdego sezonu (futro na zdjęciu: model FUTDW-0004).

Wełniany płaszcz to inwestycja na lata, ale żeby posłużył nam przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Jest kilka wytycznych, do których warto się stosować, posiadając płaszcz wełniany. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, panuje ogólna zgoda co do tego, że zarówno płaszcze wełniane, jak i te z domieszką wełny, należy regularnie szczotkować. Odpowiednia będzie tutaj szczotka z naturalnego włosia, najlepiej dwustronna. Regularne szczotkowanie wełnianego płaszcza odnowi jego wygląd i doda tkaninie blasku.


Wśród zabiegów, które wymienia się w kontekście dbania o płaszcz wełniany, wskazuje się także delikatne prasowanie parowe, a także częste wietrzenie. To bardzo ważne, ponieważ wełniane okrycia trzymane przez długi czas w szafie mogą mieć specyficzny zapach, czego z pewnością wolałabyś uniknąć.


Kwestią, która zazwyczaj wywołuje liczne pytania, jest pranie wełnianego płaszcza. Warto tutaj podkreślić, że płaszcz wełniany możemy prać w pralce, jednak z zachowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim temperatura nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza. Wiele pralek ma funkcję „pranie wełny” – warto z niej skorzystać. Dla bezpieczeństwa polecamy jednak pranie ręczne, również w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza, lub skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Pamiętajmy, że po czyszczeniu i wysuszeniu płaszcz należy wywietrzyć.


Wełniany płaszcz z kapturem, kurtka pikowana, a może ponczo?

Płaszcze pikowane są w tym sezonie bardzo modne (na zdjęciu model KURDT-0398)

Kaptur to element świetnie sprawdzający się podczas dni, w których odczuwalne są jesienne podmuchy wiatru. Wełniany płaszcz z kapturem doskonale ochroni przed chłodem i doda Ci pewności siebie. Na zimę polecamy także płaszcz puchowy damski pikowany, który doskonale wpisuje się w trendy na obecny sezon. Ta długa kurtka, ocieplana mieszaniną puchu i pierza, dobrze zabezpiecza przed chłodem. Warty uwagi jest także długi płaszcz puchowy z kapturem w kolorze beżowym, który ociepli nieco chłodny, jesienno-zimowy krajobraz.


Nie da się ukryć, że kaptur to stylowy, a także wygodny element zimowych i jesiennych okryć. Historia ubrań z kapturem sięga średniowiecza, jeśli natomiast chodzi o ciepłe płaszcze z takim dodatkiem, modne były one zwłaszcza w latach 40. XX wieku.


Innym ciekawym rozwiązaniem na jesień jest noszenie kolorowego poncza, które ochroni nas przed pierwszymi jesiennymi chłodami. Sama nazwa poncho pochodzi z języka Indian Araukanów i opisuje rodzaj wierzchniego okrycia z prostokątną dziurą pośrodku. Tkane w różnych kolorach chusty były noszone przez kobiety i mężczyzn dla ochrony przed zimnem, natomiast barwy były jednocześnie znakiem przynależności plemiennej. Do kultury popularnej przeniknęły dopiero w latach 60. i 70. XX wieku na skutek zainteresowania artystycznej bohemy folklorem i historią Indian. Dziś inspirują wielu projektantów mody, którzy z takiego luźnego designu korzystają na przykład przy tworzeniu ciepłych płaszczy wełnianych w stylu oversize.

Choć okrycia z wełny to świetny wybór na chłodniejsze dni, to zgodnie z obecnymi trendami na wczesną jesień odpowiednie będą także skórzane płaszcze z oferty OCHNIK, na przykład klasyczny długi płaszcz skórzany w czarnym kolorze.


Klasyczny płaszcz damski z naturalnej skóry będzie świetnie wyglądał w zestawieniu z modnymi mokasynami (na zdjęciu model KURDS-0395)

Ciepły, wełniany płaszcz, zarówno damski, jak i męski, to jesienny must-have. Dobrany odpowiednio do naszego stylu i warunków pogodowych sprawi, że z radością będziemy wyciągać go podczas chłodniejszych dni. Warto dobrze przygotować się do zakupów i wybrać taki płaszcz, który będzie wygodny, ciepły i gustowny. Takie okrycie z pewnością posłuży nam długo po zakupie.


Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL