Skóra naturalna czy imitacja skóry? Poznaj specyfikę obu materiałów

|

Kupujesz buty, torebkę, a może kurtkę i zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem – dobry jakościowo model ze skóry naturalnej czy może znacznie tańsza wersja z imitacji skóry? Odpowiedź Ci się nie spodoba, ponieważ „to zależy”. Nie martw się jednak, zaraz wyjaśnimy, od czego i co więcej – damy Ci kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zakupy staną się nie tylko modne, ale i praktyczne oraz rozsądne. Sprawdź, co polecamy.

Skóra naturalna. Zalety i wady – to musisz wiedzieć

Skóra naturalna to produkt pochodzenia zwierzęcego, który dzieli się na kilka różnych rodzajów, ale o tym napiszemy za chwilę. To, co ją charakteryzuje, to niezwykła wytrzymałość. Odpowiednio pielęgnowana i systematycznie impregnowana może zachować swój pierwotny wygląd przez wiele lat. A nawet jeśli będziesz o tym zapominać, możesz mieć pewność, że torebka czy kurtka skórzana będzie starzeć się „z wdziękiem”, z czasem nabierając modnego wykończenia vintage.


Ponadczasowa ramoneska skórzana OCHNIK KURDS-0434-1369 (W24) to must have w Twojej szafie

Wbrew pozorom skórę naturalną trudno jest uszkodzić mechanicznie – zarysować czy pozaciągać (wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz w domu kota, który lubi sobie ostrzyć pazurki). Nie kruszy się, co jest niestety problemem w przypadku syntetycznych tworzyw.


To materiał odpowiedni dla alergików, ponieważ nie uczula. Będzie mieć to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nosisz ubrania ze skóry naturalnej bezpośrednio na ciele, np. modne topy, spódnice czy spodnie. Najistotniejszy jest jednak fakt, że skóra naturalna ma właściwości oddychające, czyli przepuszcza powietrze. Dzięki temu nie powoduje odparzeń i nie powoduje nadmiernego pocenia się.


Warto również podkreślić, że każdy produkt ze skóry naturalnej jest niepowtarzalny pod względem wizualnym, ponieważ zawsze ma nieco inny wzór na zewnętrznej stronie. Ponadto skórzane ubrania i dodatki są ponadczasowe – nigdy nie wychodzą z mody. Ich wadą jest natomiast wysoka cena, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku jest to inwestycja na lata.


Rodzaje skóry naturalnej

Skóra naturalna dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Najpopularniejsze z nich to:


  • skóra licowa (licowana) – jest gładka, lekko połyskująca i bardzo uniwersalna; można ją zaimpregnować, chroniąc tym samym powierzchnię przed przenikaniem wody; oprócz tego można ją zabarwić na dowolny kolor; skóra licowa jest miękka, co jest zarówno zaletą, jak i wadą – jest przyjemna w noszeniu, ale łatwiej ją zarysować;

  • skóra zamszowa – posiada włoskową strukturę, nie jest całkowicie gładka jak licowa; jest nie tylko miękka, ale także podatna na rozciąganie, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do ciała; nawet jeśli są na niej jakiekolwiek uszkodzenia, wystarczy przejechać ręką po materiale, by włoski ułożyły się w inny sposób i ukryły skazę; wadą zamszu jest to, że nie można go namaczać, przez co nie nadaje się na deszczową pogodę oraz jest trudniejszy w czyszczeniu (myje się go na sucho, za pomocą specjalnej gumki lub szczotki);

  • nubuk – to skóra pokryta delikatnym włosiem, tak jak zamsz, ale znacznie krótszym; właściwości i sposoby pielęgnacji są w obu przypadkach bardzo podobne;

  • skóra lakierowana – to najczęściej skóra licowa, którą pokrywa się warstwą lakieru, co daje bardzo połyskujący efekt; zazwyczaj w ten sposób wykańczane są buty (zarówno damskie, jak i męskie), a także takie dodatki jak torebki; lakierowana skóra jest efektowna, łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji, choć nie zawsze będzie pasować do stylu ubierania się czy okazji

Kurtka w formie żakietu OCHNIK KURDS-0470-1367 (W24) uszyta z gładkiej skóry licowej jest bardzo wygodna w użytkowaniu

Impregnacja skóry naturalnej

Jak już wspominaliśmy, skórę naturalną warto impregnować. To nie tylko przedłuża jej trwałość i żywotność, ale także chroni przed wilgocią i trwałym wnikaniem brudu. Dodatkowo odpowiednio natłuszczona powierzchnia staje się bardziej elastyczna i jest mniej narażona na pęknięcia.


Skórę naturalną powinno się impregnować co najmniej raz na pół roku. Zalecamy, aby używać produktów przeznaczonych do konkretnego rodzaju skóry. Ponadto, przed nałożeniem preparatu należy bardzo dokładnie oczyścić materiał.


Imitacja skóry – zalety i wady

Alternatywą dla skóry naturalnej są materiały syntetyczne, które mogą do złudzenia ją przypominać. To rozwiązanie nie tylko dla osób, które szukają tańszego zamiennika, ale również dla tych, które z różnych przyczyn unikają produktów pochodzenia zwierzęcego.


Ubrania czy dodatki z imitacji skóry znajdujące się w kolekcji OCHNIK na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia, co wynika z wysokiej jakości zastosowanych tworzyw oraz staranności wykonania. I to nie koniec zalet.


Z tworzyw, z których produkuje się imitację skóry, można uzyskać różne wersje kolorystyczne, a także faktury. Materiał jest łatwy w czyszczeniu oraz wodoodporny – nie wymaga tak starannej pielęgnacji. Plusem jest również znacznie niższa cena.


Torebka z imitacji skóry OCHNIK TOREC-0730A-61 (W24) może mieć modny w tym sezonie, pastelowy kolor, np. miętowy lub pudrowy róż

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że imitacja skóry jest mniej trwała niż jej naturalny odpowiednik. Intensywnie eksploatowana z czasem zaczyna się kruszyć, co wygląda bardzo nieestetycznie. Ponadto tworzywa syntetyczne nie przepuszczają powietrza, przez co długo noszone w ciepły dzień buty czy ubrania z imitacji skóry mogą powodować nadmierne pocenie, a także otarcia.


Co warto kupić ze skóry naturalnej, a co z imitacji? Przegląd ubrań i dodatków

Wadą skóry naturalnej jest wysoka cena, natomiast imitacji – niższa jakość oraz mniejsza wygoda noszenia. Czym więc kierować się podczas zakupów? Na początek mamy dla Ciebie prostą i łatwą do wdrożenia radę. Jeśli szukasz czegoś ponadczasowego, klasycznego, postaw na skórę naturalną. Będzie to inwestycja na dłużej, ponieważ prosta torebka czy elegancki płaszcz skórzany nigdy nie wyjdą z mody. Tym samym zyskasz luksusowy, trwały i elegancki produkt na lata.


Podobają Ci się najnowsze trendy, takie jak baletki Mary Jane, torebki w odcieniu Peach Fuzz czy przeskalowane damskie kurtki? W takich wypadkach imitacja skóry jest doskonałym wyborem! Urozmaicisz swoją szafę o modny element, nie rujnując przy tym portfela.


A skoro znasz już tę podstawową wskazówkę, przechodzimy do konkretów, czyli co warto kupić z imitacji skóry oraz kiedy zdecydować się na naturalny materiał.


Portfel z imitacji skóry OCHNIK POREC-0375-15 (W24) to świetny wybór, jeśli marzy ci się oryginalny dodatek, pasujący do sezonowej kolekcji

Modne i wygodne skórzane kurtki oraz inne ubrania

Teoretycznie rekomendowalibyśmy wyłącznie zakup ubrań ze skóry naturalnej. Powód jest prosty – przepuszczają powietrze, dzięki czemu nie powodują podrażnień i intensywnego pocenia. Ale to tylko teoria, ponieważ w praktyce spódniczka czy spodnie z imitacji skóry nie muszą być złym wyborem. Dlaczego? Po pierwsze, tego typu elementy zwykle nie są bazą codziennych stylizacji. A po drugie, są na tyle charakterystyczne, że pasują zaledwie do kilku outfitów. Tym samym nie zawsze jest sens, aby inwestować w coś, co będzie noszone kilka razy w roku. Odzież z imitacji skóry może być zgodnym z trendami dodatkiem.


Inaczej jest natomiast z kurtkami, ponieważ nie dość, że jest to element garderoby na kilka sezonów lub lat, to dodatkowo zwykle ma się dwa, trzy modele, które powinny pasować na wiele okazji. Z tego względu często znacznie lepsza jest ponadczasowa, klasyczna kurtka ze skóry naturalnej męska lub damska. Płaszcz, motocyklowa odzież wierzchnia czy nawet bardziej sportowa bomberka będą uniwersalnym, jakościowym zakupem, który na dodatek nie sprawi większych problemów podczas eksploatacji.


Długi, skórzany płaszcz OCHNIK KURDS-0464-5344 (W24) może być noszony przez cały rok, wystarczy ubierać się warstwowo

Kurtka z imitacji skóry jest mniej komfortowa, a także bardziej podatna na niszczenie, często kruszy się w okolicach kołnierzyka. Lepiej już zdecydować się na nieskórzaną, materiałową wersję, np. pikowaną.


Dodatki, które musisz mieć w swojej szafie

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się skórzane dodatki, zarówno te wykonane z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów, a wśród nim prym wiodą torebki, paski oraz plecaki.


Podczas wyboru radzimy kierować się modą oraz… gabarytami. Jak już wiesz, na torebki ze skóry naturalnej warto postawić wtedy, gdy mają prosty kształt oraz klasyczne wykończenie. Przy okazji dobrze, aby były utrzymane w neutralnej kolorystyce. Podobają Ci się różowe modele lub wersje z charakterystycznymi zdobieniami? To zwykle zakup na jeden, maksymalnie dwa sezony, więc imitacja skóry sprawdzi się doskonale.


Limonkowa listonoszka OCHNIK TOREC-0916-52 (W24) to energetyczne akcesorium, które idealnie pasuje do stylizacji typu dopamine fashion

No dobrze, a o co chodzi z tymi gabarytami? Jeśli myślisz nad dużą torebką, np. shopperką, która będzie dodatkowo przeznaczona do codziennego, intensywnego noszenia, to wtedy, niezależnie od fasonu, zastanów się nad modelem ze skóry naturalnej. Kluczowa jest w tym przypadku trwałość, ponieważ mocno obciążone wnętrze może wpływać na szybsze niszczenie powierzchni. Ewentualnie alternatywą jest torebka z imitacji skóry, ale z metalowymi „nóżkami” na spodzie, chroniącymi przed zarysowaniami oraz z paskiem ze skóry naturalnej, który nie będzie się kruszyć.


Duża, skórzana shopperka OCHNIK TORES-0971-82 (W24) charakteryzuje się większą trwałością

Gdy komfort jest najważniejszy, czyli buty ze skóry naturalnej

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o butach i tutaj wybór jest całkiem prosty – niezależnie od ich rodzaju oraz fasonu rekomendujemy wersje ze skóry naturalnej. Dzięki nim stopa nie poci się nadmiernie i nie odparza się. Co więcej, naturalny materiał z czasem dopasowuje się do indywidualnego kształtu stopy, dzięki cemu skórzane obuwie jest jeszcze bardziej wygodne.


Baleriny ze skóry naturalnej OCHNIK BUTYD-1049-81 (W24) będziesz mogła nosić zarówno do codziennych, casualowych, jak i eleganckich stylizacji

FAQ

1. Jak rozpoznać skórę naturalną?

Ubrania, buty i dodatki z imitacji skóry potrafią bardzo dobrze odwzorowywać naturalne wyroby. Jak je w takiej sytuacji odróżnić? Skóra naturalna powinna być miękka, elastyczna i ciepła w dotyku. Posiada delikatną, porowatą strukturę, która jest niepowtarzalna – przykładowo, jeśli masz parę butów, to nie znajdziesz dokładnie takiego samego wzoru na obu elementach. Oprócz tego skórę naturalną rozpoznasz po specyficznym zapachu, który pozostaje po procesie garbowania. Dodatkowo niezaimpregnowany, naturalny materiał będzie wchłaniać wodę, natomiast w przypadku tworzywa sztucznego pozostanie ona na powierzchni.


2. Jaka skóra naturalna jest najlepsza?

Ze względu na wytrzymałość oraz solidność najchętniej wybierana jest skóra bydlęca. Posiada gładką powierzchnię oraz bardzo ścisłe włókna, co wpływa na jej wysoką odporność na uszkodzenia. Sprawdzi się m.in. w przypadku butów i torebek. Natomiast skóra jagnięca jest bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu jest odpowiednia do produkcji odzieży. Biorąc pod uwagę uniwersalność i łatwość w pielęgnacji, popularnością cieszy się skóra licowa o gładkiej strukturze. Zamsz oraz nubuk, choć wyglądają ciekawie i estetycznie, źle znoszą działanie wody.


3. Jaki materiał przypomina skórę naturalną?

Alternatywą dla skórzanych produktów są ubrania, buty i dodatki wykonane z imitacji skóry, czyli z tworzywa syntetycznego. Najczęściej wykorzystuje się poliester, który pokrywany jest polichlorkiem winylu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się materiał, którego powierzchnia oraz struktura przypominają skórę naturalną. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma on jej właściwości, tzn. nie zapewnia cyrkulacji powietrza i jest mniej wytrzymały.


Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL