Historia mokasynów sięga całe wieki wstecz. Kiedyś buty te wyglądały nieco inaczej niż te, które znasz dziś. Współcześnie możesz kupić wiele mokasynów w różnych kolorach, przeznaczonych na różnorodne okazje. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jaki model najbardziej Ci odpowiada!
Krótka historia mokasynów męskich
Słowo „mokasyn” wywodzi się z Ameryki Południowej i początkowo było określeniem butów noszonych przez rdzennych Indian. Członkowie poszczególnych plemion nosili mokasyny szyte w konkretny sposób, dzięki czemu były one ich znakiem rozpoznawczym. Szyli je ze skór upolowanych zwierząt, a buty często sięgały im za kostkę. Od początku w wielu mokasynach pojawiał się charakterystyczny szew, który biegł po górnej, przedniej części obuwia. Ta cecha zachowała się do dziś i stanowi nieodłączny element aktualnej wersji tych butów.
Mokasyny, które kojarzysz współcześnie, pojawiły się w pierwszej połowie XX wieku w Ameryce. Nawiązywały nieco wyglądem do butów rdzennych Indian, ale ich forma przypominała tradycyjne buty norweskie. Z tego połączenia powstało dość mocno wycięte, wsuwane obuwie z marszczeniami z przodu. Wygoda zarówno podczas wkładania, jak i noszenia przyjęła się od razu. Od tamtej pory powstało już kilka rodzajów mokasynów, ale wszystkie mają cechy wspólne, nawiązujące do pierwowzoru. Mokasyny stały się bardzo modne w Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie. Z biegiem lat zaczęły je nosić również kobiety.
Mokasyny męskie – rodzaje
Mokasyny to wsuwane półbuty, które w najbardziej klasycznej postaci charakteryzuje brak obcasa oraz sznurowania, wycięta w kształt litery U przednia część, a także miękki materiał (zwykle to skóra naturalna). Obecnie jednak dostępna jest nie tylko ta podstawowa wersja. Oprócz niej wyróżnia się:
mokasyny żeglarskie – model, który pierwotnie występował tylko z białą podeszwą. Dziś wiele tego typu mokasynów ma jasny spód, jednak coraz więcej przyjmuje kolor beżu czy brązu. Jak można domyślić się po nazwie, początkowo buty te służyły żeglarzom na statkach, a następnie przeniknęły do ogólnej mody męskiej. To buty ze skóry z grubym rzemykiem przewiązanym z tyłu stopy i zawiązanym w kokardkę na górnej części śródstopia. Mają płaskie podeszwy i wyraźnie zaznaczone otwory na rzemyk;
Driving Mocs – czyli tzw. mokasyny do jazdy. Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna podeszwa złożona z wielu wypustek. Są to dość eleganckie, ale wciąż casualowe buty. Zazwyczaj na górze mają kokardkę z rzemyka, który przewiązany jest wokół tylnej części buta. Wypustki na podeszwach widać nie tylko od spodu, ale także wtedy, kiedy patrzy się na mokasyny od boku;
loafersy – to najbardziej elegancki rodzaj mokasynów. Mają one niski obcas, którym wyróżniają się na tle innych modeli. Poza tym w górnej części buta mogą mieć albo naszyty, płaski pasek, albo dwa luźne frędzelki. W pierwszym przypadku wokół buta nie ma przewiązanego rzemyka, a w drugim jest i właśnie na jego końcach znajduje się wiszący, ozdobny element.
Mokasyny męskie – jak wybrać?
Te męskie buty bez sznurówek powstawały początkowo głównie ze skór jeleni, ale też innych napotkanych przez Indian zwierząt. Dziś do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje skór, w tym licowe, welurowe czy nubuk. Modele ze skór licowych to najbardziej eleganckie mokasyny męskie. Mają połyskującą i gładką powierzchnię, która nadaje szyku całej stylizacji. Zwykle taki materiał wykorzystuje się do loafersów z frędzlami.
Mokasyny welurowe czy zamszowe mają delikatną strukturę, która czyni je nieco bardziej casualowymi od licowych. Są miękkie i elastyczne, co przekłada się na wyjątkową wygodę noszenia. Przykładem takich butów mogą być ciemne mokasyny z welurową cholewką, które wpiszą się w niemal wszystkie codzienne stylizacje. Bardzo często można spotkać też buty ze skóry typu nubuk. Materiał ten wygląda delikatnie, ale jest wytrzymały. Jego wykończenie jest matowe, co doskonale widać np. w modelach o oliwkowym odcieniu z jasną podeszwą, dostępnych w sklepie OCHNIK.
Obecnie można też znaleźć te półbuty w wersji z imitacji skóry. Są tańsze, ale za to mniej trwałe, mogą też prowadzić do nadmiernego pocenia stopy i co za tym idzie, do bolesnych otarć. Dlatego my polecamy wybór obuwia ze skóry naturalnej, nie tylko ze względu na wygodę, ale także wytrzymałość, ponieważ to inwestycja na lata. Możesz też sprawdzać wyprzedaż mokasynów męskich w OCHNIK, aby znaleźć wysokiej jakości model w korzystnej cenie.
To najważniejsze informacje, jakie warto poznać przed wyborem idealnych półbutów. Przy okazji dobrze jest wyjaśnić – czy zakładać skarpetki do mokasynów męskich?
Jeśli zdecydujesz się na zakup skórzanego obuwia, nie musisz nosić skarpetek do mokasynów. Te rodzaje męskich butów są przewiewne, a w połączeniu z naturalnym materiałem zapewniają komfort w każdych warunkach. Przy czym ta zasada dotyczy głównie casualowych modeli. W chłodniejsze dni, a także do eleganckich mokasynów czy wersji wykonanych z imitacji skóry, która nie ma właściwości oddychających (nie przepuszcza powietrza), zaleca się nosić skarpetki. Tylko jakie wybrać, aby dobrze wyglądać i nie popełnić modowego faux-pas?
Pierwszą możliwością jest włożenie mocno wyciętych stopek, które projektowane są z myślą, aby pozostawały niewidoczne. Daje to wizualny efekt „gołej” stopy, a jednocześnie zapobiega otarciom i jest przy tym bardziej higieniczne. Jeśli jednak chcesz zasłonić kostkę ze względu na charakter stylizacji lub pogodę, wtedy wybieraj wysokie skarpetki, których zakończenie jest zawsze schowane pod spodniami, nawet w sytuacji, gdy założysz nogę na nogę, a materiał się podciągnie.
Oprócz tego najważniejsza zasada jest taka, aby skarpetki dopasowywać kolorem do spodni, a nie do mokasynów. Mężczyźni, którzy cenią sobie oryginalność, mogą postawić na dodatki z oryginalnymi wzorami lub w nietypowej kolorystyce. Przykładowo, jeśli zestawisz brązowe półbuty z kolorowymi skarpetkami w groszki, chinosami i elegancką koszulką polo, uzyskasz outfit w stylu preppy chic.
Mokasyny męskie: stylizacje
Mokasyny skórzane męskie można nosić do wielu stylizacji, a to, do czego pasuje dany model, zależy od jego rodzaju i koloru skóry. Buty w stylu żeglarskim są najbardziej codzienne i sprawdzą się zarówno do casualowych spodni, jak i krótkich spodenek. Taką stylizację warto uzupełnić o T-shirt, polówkę lub koszulę. Wśród dodatków mogą znaleźć się m.in. zegarek czy kapelusz. W szczególności polecamy mokasyny męskie beżowe, ponieważ to idealna propozycja do typowo letnich ubrań i nie tylko. Są uniwersalne i bardzo łatwe w stylizacji, można je łączyć tak naprawdę z wieloma różnymi kolorami. Natomiast podczas wakacji we Włoszech czy innym ciepłym kraju warto pokusić się o odważniejsze kolory, jak np. czerwony. Za to jesienią sprawdzą się mokasyny męskie brązowe. Wystarczy, że będą wykonane ze skóry licowej, a nie zamszowej czy nubuku, aby ich wyczyszczenie nie sprawiało większych problemów i tym samym były bardzo praktyczne na co dzień.
Driving Mocs to najlepszy wybór do luźnych, niezobowiązujących stylizacji na co dzień, który sprawdzi się z wieloma typami spodni. Pasują do nich zarówno jeansy, jak i chinosy. Na górę można założyć np. koszulę, golf, cienki sweter, T-shirt czy koszulkę i kardigan. Warto dobrać dopasowany kolorystycznie do mokasynów pasek.
Loafersy to eleganckie męskie mokasyny, które można ubrać nawet do garniturów. Licowane modele w frędzlami dobrze uzupełnią spodnie w kant, koszulę i marynarkę. W zależności od charakteru okazji i stylu garnituru można nosić buty ze skarpetami lub bez. Jeśli zestaw ma być bardziej elegancki, można dopasować do mokasynów wysokie skarpety. Gdy wkładasz garnitur casualowy, np. z lnu, warto zrezygnować ze skarpet. Nie dla każdego jest to jednak wygodne, dlatego dobrym wyborem w tym przypadku będą stopki męskie, które w całości mieszczą się pod butami.
Kiedy warto nosić mokasyny męskie?
Mokasyny męskie zamszowe i skórzane sprawdzą się podczas mnóstwa okazji. Modele żeglarskie to idealny wybór na wakacyjne wyjazdy, pobyt na plaży, spotkania z przyjaciółmi czy letnie wyjścia na miasto. W zestawieniu z koszulą z podwiniętymi rękawami i beżowymi szortami będą wyglądać casualowo, ale z nutą elegancji.
Driving Mocs możesz założyć wszędzie tam, gdzie nie wymaga się od Ciebie szczególnie eleganckiego stroju. Pójdziesz w nich do kina, na zakupy, spacer czy nawet do pracy. Wygodnie będzie Ci w nich prowadzić samochód i przechadzać się podczas pieszych wycieczek. Jeśli Twoje buty to eleganckie mokasyny loafersy, to możesz założyć je nawet na ważne okazje. Stylowo będą wyglądać podczas takich uroczystości jak wesele czy wizyta w teatrze. Decyduje się na nie sporo panów młodych, a szczególnie tych, którzy biorą ślub w plenerze. Warto dopasować sposób noszenia loafersów do charakteru imprezy i pory roku. Jesienią czy zimą można połączyć je np. z cienkimi skarpetami w drobny wzór, które sprawią, że cała stylizacja stanie się bardziej elegancka, a poza tym będzie Ci po prostu cieplej.
Dawniej mokasyny przez długi czas kojarzyły się z amerykańskimi studentami i warto pamiętać, że uczelnia to dobre miejsce do noszenia takich butów. Podczas zajęć sprawdzą się np. mokasyny męskie granatowe z beżową podeszwą, które będą dobrze wyglądać zarówno z koszulą, jak i swetrem. Skomponują się również z jeansami, które często goszczą w codziennych stylizacjach niemal wszystkich mężczyzn.
Warto zaznaczyć, że mokasyny pasują do panów w każdym wieku. Chodzą w nich zarówno młodzi, jak i starsi, a nawet dzieci. Takie buty to dobry wybór dla wszystkich zwolenników klasycznego stylu z nutą elegancji. Odpowiednie zestawienie mokasynów męskich z resztą ubrań świadczy o wysokiej świadomości modowej. Poza tym, że wyglądają świetnie, to mają jeszcze inne zalety. Nie trzeba ich wiązać, szybko się je zakłada i wygodnie nosi. Znajdź swój ulubiony model męskich mokasynów w ofercie sklepu OCHNIK!
FAQ
1. Czy można założyć mokasyny na wesele?
Mokasyny to uniwersalne obuwie, które w zależności od sposobu wykończenia, a także pozostałych elementów stylizacji, może mieć zarówno casualowy, jak i elegancki charakter. Coraz więcej mężczyzn stawia na wygodę i zakłada mokasyny męskie do garnituru na wesele. Świetnie wygląda beżowa marynarka ze spodniami w kant w tym samym odcieniu oraz półbutami ciemniejszymi o kilka tonów. Stylową i nieszablonową propozycją na wesele jest też biała koszula, założona na nią wzorzysta kamizelka z poszetką, dopasowane spodnie i zamszowe mokasyny nawiązujące kolorem do kamizelki.
2. Do jakich spodni nosić mokasyny?
Mokasyny męskie skórzane można nosić do większości spodni. Latem świetnie prezentują się wersje zamszowe z krótkimi spodenkami, zwłaszcza lnianymi, tworząc wakacyjny, śródziemnomorski look. Na co dzień, np. do pracy, można łączyć je z chinosami lub jeansami. Coraz popularniejsze stają się też stylizacje z mokasynami męskimi i garniturem – to komfortowa opcja na specjalne okazje oraz do pracy, na ważne spotkania. Najczęściej nogawka spodni powinna kończyć się nad butami lub delikatnie na nią nachodzić, aczkolwiek aktualnie modne jest połączenie szerokich, długich spodni z masywnymi mokasynami na grubej, żłobionej podeszwie.
3. Czy mokasyny pasują do jeansów?
Mokasyny to obuwie, które idealnie pasuje do jeansów, zarówno wtedy, gdy stawiasz na codzienny, jak i nieco bardziej elegancki outfit w stylu smart casual. Najbardziej podstawowy zestaw to zamszowe mokasyny, jeansy oraz luźny T-shirt, np. w paski. Koszulkę można zamienić na dopasowany sweter w serek i zarzuconą na górę ramoneskę, by stworzyć strój odpowiedni na randkę lub wieczorne wyjście. Do pracy można połączyć skórzane mokasyny z ciemnymi jeansami, koszulą oraz zapiętą na jeden guzik marynarką. Oryginalnym akcentem w takiej stylizacji będzie muszka z ciekawym, wyróżniającym się wzorem.
4. Czy mokasyny powinny być luźne?
Ze względu na to, że mokasyny to wsuwane półbuty, muszą być dobrze dopasowane. Nie mogą być zbyt luźne, ponieważ wtedy w skrajnych sytuacjach stopa będzie z nich wypadać podczas noszenia. Zwykle jednak kończy się to w ten sposób, że w trakcie chodzenia palce nieustannie zaciskają się na podeszwie, w celu przytrzymania buta, a to prowadzi do tego, że jeden z najwygodniejszych rodzajów obuwia sprawia dyskomfort. Dlatego zaleca się, aby wybrać mokasyny, które są nieco ciaśniejsze niż inne półbuty, ale jednocześnie można je bez problemu wsunąć. Warto pamiętać, że skóra naturalna z czasem dopasowuje się do kształtu stopy.