Jak zabezpieczyć walizkę przed lotem? Poznaj 5 praktycznych wskazówek

|

Wakacje zaplanowane, lot zarezerwowany, teraz pozostało już tylko się spakować? Jeśli nadajesz bagaż rejestrowany, zadbaj o jeszcze jedno: zabezpieczenie walizki przed lotem. Dzięki temu ochronisz nie tylko samą walizkę, ale także jej zawartość. Sprawdź 5 praktycznych wskazówek, które na pewno Ci się przydadzą.

Po co zabezpieczać walizkę przed lotem?

Bez względu na to, czy podróżujesz w celach turystycznych czy służbowych, warto zadbać o dodatkową ochronę swojego bagażu. I nie chodzi tylko o zabezpieczenie przed kradzieżą lub zgubieniem. Walizki oraz podróżne plecaki nierzadko są przerzucane, spadają z wózków lub są narażone na przebywanie w czasie deszczu na zewnątrz. To sprawia, że z każdym kolejnym lotem wyglądają coraz gorzej, powstaje też realne ryzyko zniszczenia tego, co masz w środku. O ile ubraniom nie powinno to zaszkodzić, to często zabieranym w delegacje lub na wakacje sprzętom elektronicznym już tak. Dlatego zobacz sprawdzone porady, jak zabezpieczyć walizkę do samolotu.


1. Owiń walizkę folią stretch

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć walizkę przed lotem? Jednym z najprostszych sposobów jest dokładne, szczelne owinięcie jej folią stretch. Warto to robić niezależnie od tego, jaki rodzaj bagażu posiadasz. W przypadku, gdy jest on wykonany z miękkiego materiału, folia skutecznie ochroni przed zamoknięciem. Twarde walizki, z tworzywa ABS lub poliwęglanu, są natomiast narażone na zarysowanie, wgniecenie. Dodatkowo ten sposób zmniejsza ryzyko przypadkowego otwarcia się bagażu, które mogłoby doprowadzić do zagubienia cennych rzeczy i ubrań, a także zmniejsza ryzyko kradzieży.


Streczowanie walizki można w prosty sposób wykonać samodzielnie. Jeśli często podróżujesz, zamów belkę folii na zapas, ponieważ wtedy wychodzi to znacznie taniej. Bezpośrednio przed podróżą, gdy masz już pewność, że wszystko jest spakowane (i nie trzeba będzie zaglądać do środka), kilkukrotnie, dokładnie owiń cały bagaż folią – i gotowe!


Nie masz folii stretch? To nie problem. W większości przypadków można wykonać streczowanie walizek na lotnisku, wystarczy znaleźć odpowiedni punkt. To będzie jednak dodatkowy koszt, dlatego lepiej zadbać o to w domu.


Streczowanie to dobry sposób na ochronę walizek o różnej wielkości.
Na zdjęciu model WALAB-0053-63(W23)

Alternatywą do owijania bagażu folią jest pokrowiec na walizkę. Ma tę zaletę, że jest wielorazowy i wygląda bardziej estetycznie (pomyśl o tym, gdy podróżujesz służbowo). W ofercie OCHNIK znajdziesz m.in. pokrowiec na małą walizkę z ciekawym, oryginalnym wzorem.


Zastanawiasz się jeszcze, jak zabezpieczyć kółka w walizce? Niestety, tutaj nie ma dobrego rozwiązania, ponieważ owinięcie ich stretchem uniemożliwiłoby wygodny transport. Najlepszą metodą w tym przypadku będzie dbanie o kółka. W jaki sposób? Poprzez unikanie jeżdżenia po piasku oraz wodzie. Co więcej, jeśli walizka jest wyposażona w cztery kółka, nie powinno się jej ciągnąć w przechyleniu, ponieważ może to doprowadzić do nierównomiernego ich zużycia.


2. Wyróżnij swoją walizkę

Lot zakończony, a Ty czekasz, aż bagaż pojawi się na taśmie? Tylko co zrobić, gdy masz czarną, średniej wielkości walizkę, która w żaden sposób się nie wyróżnia? Lub posiadasz model podobny do bagażu wielu innych współpasażerów? Spokojnie, są na to sposoby!


Jednym z najlepszych jest zakupienie identyfikatora umożliwiającego wpisanie swoich danych – imienia i nazwiska, telefonu, adresu e-mail. Wówczas, gdy ktoś omyłkowo weźmie Twoją walizkę, od razu zorientuje się, do kogo należy i będzie mógł szybko skontaktować się z jej właścicielem. Adresatki zwykle mają z jednej strony charakterystyczny wzór, umożliwiający błyskawicznie wyłapanie wzrokiem bagażu na taśmie. Ważne jest również, aby identyfikator, który wybierzesz, był wykonany z tworzywa odpornego na zamoczenie. Takie adresatki zamówisz w e-sklepie OCHNIK.


Czasami walizki posiadają też specjalną kieszonkę na kartkę z danymi teleadresowymi, jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Jeśli zdecydujesz się na streczowanie lub zakładanie pokrowca, adresatka i tak będzie niewidoczna.


A co, jeśli do wylotu zostało już tylko kilka godzin, a Ty nie masz odpowiedniego identyfikatora? Nic nie szkodzi! Przewiąż rączkę kolorową wstążką, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wypatrzeć i rozpoznać swoją walizkę wśród wielu innych. Dotyczy to w szczególności czarnych, ciemnych modeli, które ma większość podróżujących.


Czarna walizka WALPC-0011-99-24 (W23) to uniwersalny wybór, ale warto ją oznaczyć za pomocą adresatki lub kolorowej wstążki

3. Zrób zdjęcie walizki przed lotem

Nie jest to typowy sposób na zabezpieczanie walizki do samolotu, ale z pewnością może okazać się przydatny w sytuacji, gdy Twój bagaż zostanie zgubiony, zwłaszcza przed samym odlotem. Możesz pokazać zdjęcie obsłudze na lotnisku i wspólnie rozpocząć poszukiwania. Robienie zdjęć sprawdzi się również wtedy, gdy masz… pożyczoną walizkę, bez żadnych znaków szczególnych. Łatwo zapomnieć szczegóły dotyczące jej wyglądu, a szansa na to, że ktoś będzie mieć podobną, jest bardzo duża.


Zacznij stosować tę metodę przed każdą podróżą – w końcu nic Cię to nie kosztuje, a może wiele ułatwić.


3. Zabezpiecz bagaż zamkiem szyfrującym TSA

Sporo było mowy o tym, jak ochronić powierzchnię walizki przed uszkodzeniem, a także jak usprawnić jej identyfikację. A co z zawartością? Aby zabezpieczyć bagaż przed kradzieżą, najlepiej wyposażyć go w zamek lub kłódkę szyfrującą, która utrudni dostęp.


Coraz częściej stosowanym standardem jest TSA, czyli Travel Sentry Approved. Jest to system zatwierdzony przez Transportation Security Administration, który umożliwia przeprowadzenie kontroli celnej bez obecności pasażera. Urzędnicy celni posiadają specjalny klucz umożliwiający otwarcie oraz zamknięcie kłódki. Dzięki temu nie muszą używać siły lub przecinać kłódki, niszcząc tym samym zabezpieczenie i zwiększając ryzyko otwarcia bagażu i kradzieży zawartości. Zamek TSA łatwo jest rozpoznać po charakterystycznym symbolu – czerwonym znaku z czterema rombami.


System ten ma jeszcze kilka dodatkowych korzyści. Dzięki temu, że kłódka jest szyfrowana, dobrze chroni zwartość bagażu – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych walizek, które najczęściej stają się celem złodziei. Dodatkowo zabezpieczenie może być wbudowane, o czym przekonasz się na przykładzie produktów dostępnych w ofercie OCHNIK. Jest to wygodne i estetyczne rozwiązanie, a ryzyko przypadkowego zgubienia kłódki niewielkie. Jeśli natomiast masz model, który nie posiada takiego zabezpieczenia, kłódkę TSA możesz dokupić.


Wybieraj walizki WALPC-0010-69-24 (W23) z wbudowanym zamkiem szyfrującym TSA, który jest wygodnym i estetycznym rozwiązaniem

Jednocześnie warto zauważyć, że kluczyk umożliwiający otwarcie zamka posiadają wyłącznie służby celne. Nie jest on sprzedawany klientom indywidualnym ani dołączany do zamówienia, co zwiększa bezpieczeństwo tego rozwiązania.


5. Ubezpiecz bagaż rejestrowany

Ostatnią rzeczą, o jakiej warto pomyśleć, jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia bagażu rejestrowanego na wypadek kradzieży lub… zgubienia go przez linie lotnicze, co niestety nie jest rzadką praktyką. Ze statystyk wynika, że co roku przewoźnicy gubią ponad 40 mln sztuk walizek i toreb. Do tego istnieje ryzyko, że na lotnisku lub na miejscu, w hotelu czy pensjonacie, dojdzie do kradzieży.


Najczęściej taka polisa obejmuje rabunek, zgubienie lub opóźnienie bagażu. W tych sytuacjach możesz liczyć na wypłatę odszkodowania do wysokości sumy gwarantowanej, którą wybierasz podczas wykupu ubezpieczenia. Wybierając konkretną ofertę w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, należy zwrócić uwagę na to, jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać odszkodowanie, a także, jakie są wyłączenia. Informacje te znajdziesz w OWU.


A ile to w ogóle kosztuje? Zwykle tego typu polisy nie są dużym kosztem, wydatek ten wynosi od 6 do 9 zł za dzień.


FAQ

1. Czy bagaż podręczny trzeba zabezpieczać?

Bagaż podręczny, w przeciwieństwie do rejestrowanego, masz zawsze pod ręką, dlatego nie jest konieczne streczowanie go folią. Aby jednak ochronić się przed ewentualnym zgubieniem lub kradzieżą, warto oznaczyć kabinówki za pomocą identyfikatora, a także wyposażyć je w zamek szyfrujący lub kłódkę. Ciekawym rozwiązaniem jest też włożenie nadajnika GPS (lokalizatora) do bagażu.


2. W jakich krajach wymagany jest zamek TSA?

Jeśli posiadasz walizkę z zamkiem szyfrującym lub kłódką, musisz pamiętać o tym, że w niektórych krajach wymagane jest, aby była ona wyposażona w funkcję TSA, co umożliwi sprawną kontrolę celną. Dotyczy to podróżowania do Ameryki (zamek TSA jest niezbędny, gdy lecisz np. do USA lub Kanady), Azji (m.in. do Japonii) oraz Australii. Ze względu na rosnącą popularność tego systemu coraz więcej krajów może wprowadzać taki wymóg, dlatego warto dodatkowo sprawdzić tę informację przed każdym planowanym lotem.


3. Jakie rodzaje materiałów walizek najlepiej chronią przed uszkodzeniami w trakcie transportu?

O zabezpieczenie bagażu warto zadbać już podczas zakupów, wybierając twarde walizki, które zapewniają dobrą ochronę przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Znaczenie ma również sam materiał. Najbardziej wytrzymałe jest tworzywo ABS oraz poliwęglan, które wyróżniają się przy tym niską wagą. ABS to jedno z najtwardszych tworzyw, cechujące się wysoką odpornością na uszkodzenia, aczkolwiek może pękać pod wpływem silnego nacisku. Poliwęglan ma podobne właściwości, ale jest bardziej elastyczny, dlatego to najlepszy wybór.


Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL