Wiązanie szalika wydaje się całkiem prostą sprawą – w końcu co jest trudnego w tym, aby opleść szyję kilka razy? W praktyce jednak może okazać się, że nie jest to takie łatwe. I już pomijając kwestie stylu, źle przewiązany materiał może nieustannie przesuwać się, nie dość dobrze zabezpieczać szyję lub wręcz przeciwnie, powodować nadmierny ucisk. Sprawdź, jak zawiązać szalik, aby wyglądać dobrze i czuć się komfortowo.
Wiązanie szalików od podstaw
Mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że idealny sposób wiązania szalika jest uzależniony od wielu czynników, m.in. takich jak:
grubość szalika;
długość szalika;
rodzaj odzieży wierzchniej.
W grę wchodzą jeszcze indywidualne preferencje. Niektórzy, zwłaszcza osoby, które nie znoszą zimna, wolą się dokładnie opatulić, a inni wręcz przeciwnie, czują dyskomfort, gdy tkanina znajduje się zbyt blisko skóry.
Nie martw się jednak, nie zostawimy Cię z tym zmartwieniem – w ramach dobrej wiadomości podpowiemy, jak wiązać szal do płaszcza oraz kurtki, a także przedstawimy kilka modnych oraz praktycznych inspiracji, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Jak wiązać szalik do płaszcza
Płaszcz może sprawiać problemy podczas stylizacji, a to wszystko przez rozchylające się klapy, tworzące literę V. Źle dobrany lub zawiązany w nieodpowiedni sposób szalik może spowodować, że między nim a okryciem wierzchnim powstanie nieestetyczna dziura. Jak tego uniknąć? Zacznijmy od wyboru odpowiedniego szalika.
Z pewnością sprawdzą się grube szale w rozmiarze XXL, których końce luźno opadają, wysmuklając przy okazji sylwetkę. Jeśli wolisz cienkie wersje, to zwróć jedynie uwagę na to, aby były wystarczająco długie, by móc z ich pomocą stworzyć stylowy węzeł. Co więcej, w przypadku kobiet bardzo dobrym rozwiązaniem są takie akcesoria zimowe jak satynowe chusty. Unikaj natomiast kominów, które do tego okrycia wierzchniego w ogóle nie pasują.

A jak nosić szal do płaszcza? W najbardziej podstawowej wersji można go przerzucić jednokrotnie, otulając szuję. Wygląda to swobodnie, lecz jednocześnie nonszalancko i jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie masz czasu na długie wybieranie oraz układanie tego dodatku.
Jak wiązać szalik do kurtki?
W przypadku kurtek sprawa jest o tyle skomplikowana, że istnieje wiele fasonów tych okryć – z kapturem, stójką, wywiniętymi klapami, zapinane do samej szyi lub wręcz przeciwnie. Uniwersalnym i bezpiecznym wyborem są krótsze, cienkie szaliki, które w zależności od nastroju i stylizacji można schować pod kurtką lub wręcz przeciwnie, wyeksponować je, tworząc fantazyjny węzeł. Równie praktyczne są kominy, a także grube, wełniane szale, zwłaszcza wykończone frędzlami.
Sposoby wiązania są w tym przypadku (prawie) nieograniczone, chociaż warto kierować się kilkoma zasadami. Jeśli odzież wierzchnia posiada kaptur, wtedy dobrym wyborem jest komin lub szalik zawiązany w podobny sposób. Lubisz długie, grube szale? Pamiętaj o tym, aby przerzucać je pod kapturem, w przeciwnym razie mogą nie układać się zbyt korzystnie.
Jak wiązać szalik damski? 5 sposobów
Gdy już znasz podstawy, można przejść do konkretów. Przedstawiamy najmodniejsze sposoby wiązania damskich szalików.
1. Klasycznie i praktycznie
Najprostszy i jednocześnie najłatwiejszy sposób na zawiązanie szalika polega na jednokrotnym opleceniu szyi i pozostawianiu luźno zwisających końców. Jednak warto zaznaczyć, że zawiązany w ten sposób szalik prezentuje się atrakcyjnie jedynie w przypadku wersji XXL.
Podoba Ci się ta metoda, ale nie chcesz, aby szalik plątał się przez cały czas? Możesz go przerzucić dwukrotnie, wtedy końce będą znacznie krótsze.

2. Nonszalanckie przerzucenie
Jeszcze szybsza, a przy tym bardzo efektowna technika polega na tym, aby założyć szal na szyję, po czym przerzucić tylko jeden jego koniec na plecy. Tyle wystarczy, aby prezentować się nonszalancko i stylowo.
Wiązanie tego typu ma jedną wadę – materiał w trakcie chodzenia może się przemieszczać i wracać do przodu. Aby tego uniknąć, najpierw przeciągnij jeden koniec przez drugi, po czym zarzuć część materiału na plecy.

3. Węzeł paryski
Jednym z najmodniejszych i jednocześnie ponadczasowych trendów jest węzeł paryski. Można go zastosować zarówno w przypadku dłuższych, jak i krótszych szalików, jest więc uniwersalny.
Aby go wykonać, musisz złożyć szal na pół, po czym położyć go swobodnie na karku. Następnie wystarczy już tylko chwycić za końce znajdujące się po jednej stronie i przeciągnąć je przez pętelkę, która powstała po złożeniu materiału.

4. Szal à la kaptur
W tym sezonie bardzo modne stało się wystylizowanie szalika na wzór kaptura. Nie tylko prezentuje się to gustownie i oryginalnie, ale jest przy okazji praktyczne, gdy posiadasz płaszcz lub kurtkę bez kaptura, a nie lubisz nosić czapek.
Do tego potrzebujesz długiego, szerokiego szala. Najlepiej, aby był wykonany z kaszmiru, wełny lub wiskozy, wtedy nie będzie tak mocno elektryzować włosów jak syntetyczne tkaniny. Rozłóż go, po czym delikatnie połóż na głowie, pozostawiając odkrytą twarz (możesz przy okazji wyciągnąć pasmo włosów z przodu, aby korzystniej wyglądać). Następnie luźno owiń szyję dłuższym końcem i zwiąż z przodu szalik, aby uniknąć szybkiego poluzowania całej konstrukcji.

5. Na ramionach
Kolejnym, nietypowym pomysłem jest okrycie szalem ramion! Sprawdzi się to w przypadku chust oraz szerszych, choć cienkich modeli. Ten sposób jest całkiem prosty. Wystarczy rozłożyć szal, po czym narzucić go na ramiona. Dla lepszego efektu można związać go niedużym paskiem w talii. Sprawi to, że podczas chodzenia ten dodatek nie będzie się przesuwać.
Wykorzystaj ten patent do gładkich kożuchów czy skórzanych kurtek. Nie będzie natomiast zbyt dobrze prezentować się na płaszczach, a także sportowym okryciu wierzchnim.

Jak wiązać szalik męski? 3 sposoby
Dla panów mamy 3 propozycje, ale wcale nie dlatego, że zimowe akcesoria męskie nie umożliwiają zastosowania wielu innych technik. Wręcz przeciwnie – po prostu wszystkie sposoby, które opisaliśmy wcześniej, oprócz narzucania szala na głowę i na ramiona, sprawdzą się także u mężczyzn. Dlatego kto ich nie czytał, niech szybko nadrabia zaległości.
1. Pojedyncza lub podwójna pętla
U panów szykownie wygląda wiązanie szalika na pojedynczą lub podwójną pętlę, co warto zastosować szczególnie w przypadku płaszczy. Aby się do tego zabrać, połóż szalik na karku, tak aby jeden jego koniec był znacznie dłuższy. Następnie chwyć za tę część, skrzyżuj ją z drugą stroną i przełóż, wyciągając przy samej szyi, jak krawat.
W mroźniejsze dni można zastosować podwójną pętlę, która różni się wyłącznie tym, że przed skrzyżowaniem i przełożeniem końców szalika najpierw owija się go wokół szyi.

2. Na plecach
Z poprzednich porad wiesz już, że jeden koniec szala można przerzucić na plecy. W przypadku mężczyzn popularne jest jednak, aby przekładać oba końce, co wygląda nonszalancko i kojarzy się przede wszystkim z bardzo eleganckimi stylizacjami na wieczorne wyjścia.

3. Four in hand
Four in hand to najbardziej wymagająca wśród przedstawionych metod, chociaż w praktyce zajmuje maksymalnie minutę. Na początku musisz złożyć szalik na pół, po czym ułożyć go na karku. Tak jak przypadku węzła paryskiego, w następnym kroku przekłada się materiał przez pętlę, aczkolwiek dwuetapowo. Najpierw jeden koniec przeciąga się od góry, po czym drugi od dołu pętli, wyciągając materiał na wierzch. Na koniec trzeba już tylko delikatnie zacisnąć węzeł.

FAQ
1. Jak się nosi szalik do kurtki z kapturem?
W zależności od długości szalik do kurtki z kapturem można nosić na kilka sposobów. Krótkie i wąskie modele najlepiej owinąć wokół szyi i końce schować pod okrycie. W podobny sposób nosi się komin. Długie, puchate szale, np. zakończone frędzlami, lepiej wyeksponować. Jeśli kurtka ma casualowy charakter, można jedno- lub dwukrotnie owinąć szal tak, aby końce luźno zwisały. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby przeciągać materiał pod kapturem.
2. Jak wiązać cienki szalik do płaszcza?
Cienkie szaliki mogą dobrze wyglądać do płaszcza, trzeba je tylko odpowiednio wystylizować. W tym wypadku najlepiej sprawdza się węzeł paryski, do którego wystarczy szalik o średniej długości. Można zastosować również metodę four in hand, ale tylko pod warunkiem, że szal jest długi. Warto o tym pomyśleć, jeśli dobiera się kaszmirowe dodatki.
3. Jak wiązać szalik do sukienki?
Po zdjęciu okrycia wierzchniego można pozostawić szal i nonszalancko ułożyć go na sukience. Najlepiej sprawdza się rozciągnięcie go i zarzucenie na ramiona. W tym celu odpowiednia będzie też chusta. Jeśli masz niedużą apaszkę, możesz ją pozostawić na szyi, przekrzywiając jedynie na jeden z boków. Ta sama apaszka może też posłużyć do… dekoracyjnego upięcia włosów, co świetnie pasuje do kwiecistych sukienek.