Jak dbać o naturalną skórę? Praktyczne porady

|

Czym czyścić skórzane buty? Jak dbać o zamszowe paski do spodni? Czy da się skutecznie usunąć tłuste plamy z białej skóry? To tylko kilka pytań, na które warto poznać odpowiedzi, aby przez długi czas cieszyć się nienagannym wyglądem swoich ulubionych torebek, butów i akcesoriów. Podpowiadamy, jak dbać o skórę naturalną.

Dbanie o skórę naturalną – to musisz wiedzieć 

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które, wdrożone w życie, pomogą zachować świetny wygląd wyrobów skórzanych.

  • Skóra naturalna nie lubi nadmiaru wody. Pilnuj więc, aby podczas czyszczenia nie przemoczyć jej.

  • Łatwiej usuniesz większość zabrudzeń, jeśli zrobisz to jak najszybciej. Zaschniętych plam trudniej jest się pozbyć.

  • Powyższy punkt nie dotyczy plam z błota – lepiej zaczekaj, aż zaschnie i dopiero wtedy usuń je na sucho.

  • Staraj się nie dopuszczać do powstawania zabrudzeń. W tym celu impregnuj skórzane buty, torebki i inne akcesoria – przed i po czyszczeniu.

  • Do pielęgnacji możesz używać środków chemicznych dostępnych w sklepach albo zdecydować się na domowe sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami. Pamiętaj, aby uwzględnić rodzaj skóry oraz zabrudzenia.

Skoro już wiesz, jakie są ogólne zasady pielęgnacji skóry naturalnej, czas poznać konkrety.

Czym czyścić skórę? 

Podobnie jak na różne rodzaje zabrudzeń działają odmienne sposoby, tak każdy rodzaj skóry naturalnej wymaga nieco innej pielęgnacji. Z pewnością przydadzą się gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach, ale równie skuteczne i bezpieczne są domowe sposoby na pozbywanie się zanieczyszczeń. Czy wiesz, że do usuwania niektórych plam może przydać się gumka ołówkowa, a nawet skórka od chleba?

Czym czyścić skórę zamszową?

Tego rodzaju materiału jest wymagający. Zamsz – tak samo jak welur i nubuk – to skóra szorstka, która ma charakterystyczną powierzchnię pokrytą drobnymi włoskami. Jest wyjątkowo miękka i miła w dotyku, a jednocześnie delikatna. Czym zatem czyścić np. buty ze skóry zamszowej?

Sprawdzi się też roztwór mleka z sodą oczyszczoną – 1 łyżeczka sody na 1 szklankę mleka – a także samo mleko, podgrzane do 40°C. W pozbyciu się zaschniętych plam pomoże zaś ocet kuchenny, który zmiękczy zabrudzenie i ułatwi jego usunięcie.

Czym czyścić białą skórę?

Sporo problemów przysparza też jasna skóra naturalna, szczególnie biała. Wyraźnie widać na niej wiele zabrudzeń i zarysowań, często potrafi też zżółknąć. Jeśli biała torebka ze skóry naturalnej zafarbuje od ciemnych ubrań, np. jeansów, użyj do czyszczenia wody z dodatkiem kilku kropli delikatnego mydła. Plamy z długopisu usuniesz z białej skóry wacikiem nasączonym spirytusem, perfumami albo dezodorantem na bazie alkoholu. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku lakierowanej białej skóry. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się woda z octem. Śladów po atramencie pozbędziesz się także sokiem z cytryny. Z kolei na tłuste plamy najlepsza jest terpentyna, nanoszona przy pomocy miękkiej ściereczki.

Czym czyścić skórę licową i lakierowaną?

Ze skóry licowej i lakierowanej często wykonane są nie tylko buty i torebki, lecz także akcesoria, takie jak portfele czy paski do spodni. Na szczęście oba te szlachetne materiały są mocne, odporne na ścieranie, a także łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Czym więc czyścić buty ze skóry lakierowanej albo pasek ze skóry licowej?Najlepszym sposobem jest użycie mieszanki wody z kilkoma kroplami mydła lub płynu do naczyń. Namocz miękką ściereczkę, odciśnij z nadmiaru wody i przemyj skórę, a następnie wytrzyj do sucha.

Akcja impregnacja!

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej oraz całą galanterię skórzaną? Czyszczenie to nie wszystko. Równie ważna jest odpowiednia impregnacja. W tym celu warto użyć specjalnych środków – impregnatów, które stworzą na powierzchni skóry dodatkową warstwę ochronną. Pozwoli to zabezpieczyć materiał przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak np. deszcz, skrajne temperatury czy sól drogowa, która niekorzystnie wpływa na buty w okresie zimowym. Dzięki impregnacji zanieczyszczenia nie będą tak łatwo przywierać do powierzchni skóry, a późniejsze czyszczenie będzie łatwiejsze.

Pamiętaj też o zabezpieczeniu obuwia i galanterii skórzanej tuż po myciu. Warto m.in. balsamować niektóre rodzaje skór (np. lakierowane i szlachetne), chroniąc je w ten sposób przed wysychaniem i pękaniem. W ofercie marki OCHNIK dostępny jest m.in. balsam stworzony na bazie wosku pszczelego i olejków, który znakomicie odżywia skórę. Jeśli zaś chodzi o inne preparaty ochronne, warto postawić na tzw. protectory. W naszym sklepie znaleźć można m.in. innowacyjne spraye, których działanie oparte jest o najnowszą nanotechnologię – podczas aplikacji rozdrabniają się na mikroskopijne kropelki, a następnie przylegają do poszczególnych włókien tekstylnych i skóry, co daje zaawansowaną ochronę na wielu płaszczyznach. Pozwoli to cieszyć się ulubionymi skórzanymi dodatkami, butami i ubraniami przez długie lata!

Skomentuj

POWIĄZANE ARTYKUŁY

OBSERWUJ NAS: @OCHNIK_OFFICIAL